MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Śniadecji. Zobacz, jak wygląda! (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Zmodernizowany Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Śniadecji.
Zmodernizowany Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Śniadecji. Wojciech Wojtkielewicz
Każdego roku trafia tu ok. 1400 dzieci, które borykają się z przeróżnymi problemami zdrowotnymi. W poradniach leczy się nawet 7 tys. dzieci rocznie. Teraz maluchy oraz nastolatki będą kurować się w komfortowych warunkach. Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego otworzył świeżo wyremontowany Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej. Oprócz sal chorych znajduje się tu również pokój dla opiekunów, którzy mogą towarzyszyć pociechom w procesie leczenia.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku oddał dziś (1 lutego) do użytku zmodernizowany Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej. Symboliczną wstęgę przecięli: Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego, prof. Anna Wasilewska - dyrektor UDSK oraz podlaska konsultant w dziedzinie pediatrii, dr Cezary Nowosielski - dyrektor Śniadecji oraz dr Grażyna Nawara - kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej.

- Nasz oddział pełni specyficzną, uzupełniającą rolę, jeśli chodzi o pediatrię dziecięcą w regionie. Wspomagamy Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny - mówił Cezary Nowosielski, szef Śniadecji. - Cieszę się, że w tym trudnym covidowym roku udało się doprowadzić tę inwestycję do końca.

Prof. Anna Wasilewska zauważyła, że oddział pediatryczny szpitala wojewódzkiego stanowi swoisty bufor i odciąża UDSK w przypadku leczenia przypadków wymagających mniej specjalistycznego wsparcia. Podkreślała też dużą rolę Śniadecji w kształceniu lekarzy rezydentów specjalizujących się w leczeniu dzieci.

13 sal dla dzieci i pokój dla opiekunów

W oddziale znajduje się 30 łóżek rozlokowanych w dwóch odcinkach: dzieci małych (w wieku od 0 do 3 lat) oraz dzieci dużych (od 3 do 18 r.ż). Ten drugi jest monitorowany. Na odcinku małych dzieci znajduje się 7 sal dwuosobowych i 1 izolatka, zaś na odcinku dzieci dużych - 6 sal w tym, 2 czteroosobowe, 3 – dwuosobowe i 1 – jednoosobowa.

W pokojach najmłodszych dzieci - oprócz łóżeczek, przewijaków i wanienek - znajdują się rozkładane fotele dla rodziców i opiekunów. Szpital udostępnia też bezpłatnie pościel. Pokój zabaw został wyposażony w gry, klocki, książki, a także materiały edukacyjne, dzięki którym pacjenci mogą kontynuować naukę podczas pobytu w szpitalu. W strukturach oddziału funkcjonuje bowiem szkoła z oddziałem przedszkolno–szkolnym.

Przy oddziale został wydzielony pokój dla rodziców, którzy towarzyszą pacjentom podczas hospitalizacji. Został wyposażony w stół z krzesłami, lodówkę, czajnik i fotele. Szpital przewidział też możliwość zamówienia posiłków z firmy cateringowej (z której korzystają pacjenci) i dostarczenie bezpośrednio opiekunowi na oddział.

Poradnie i sprzęt

Przy Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej WSZZ funkcjonują też poradnie specjalistyczne: poradnia kardiologiczna, alergologiczna, pulmonologiczna, neurologiczna z pracownią EEG oraz nefrologiczna z pracownią urodynamiczną. One również zostały gruntownie wyremontowane.

Szpital posiada wysokospecjalistyczny, nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną pozyskaną z dotacji unijnych w latach 2006-2010. Dzięki kolejnym funduszom z UE już niedługo otrzyma najnowocześniejszej klasy sprzęt medyczny: aparat do badań ECHO, aparat USG, holtery EKG, holter ciśnieniowy oraz najwyższej klasy aparat wideo EEG.

Ile to kosztowało?

Nowo otwarty oddział wyremontowano w ramach projektu „Opieka nad matką i dzieckiem - nowoczesna diagnostyka, leczenie i opieka w zakresie ginekologii i pediatrii w SPZOZ WSZ im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku”, którego realizacja rozpoczęła się pod koniec października 2018 roku. Zakończy się pod koniec lutego tego roku. Budynek oddziału udało się wyremontować do końca listopada 2020 r.

Koszt remontu budynku wyniósł 10 235 897,61 zł, z czego 7 650 684,30 zł pochodziło z dotacji unijnych, a 2 582 213,31 zł - z dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

Oprócz tego w tym roku szpital zakupi sprzęt medyczny do Oddziału Pediatrii na kwotę 1 066 926,80 zł oraz meble, które będą kosztowały 570 394,05 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Śniadecji. Zobacz, jak wygląda! (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna