Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób ochrony ptaków: Paski zamiast drapieżników

(łw)
PTOP
Z przezroczystych części ekranów akustycznych przy ul. św. Ojca Pio znikną wizerunki skrzydlatych drapieżników - ustalono na spotkaniu przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Januszem Ostrowskim, dyrektorem Zarządu Dróg i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Zastąpi je skuteczniejsza metoda ochrony ptaków, które rozbijały się o szyby ekranów.

- Wykonane zostaną nadruki na szybach w postaci poziomych linii o szerokości 2 mm rozmieszczonych co 28 mm - mówi Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Podobne rozwiązanie zastosowane zostało na ekranach przy ul. Piastowskiej.
- Wstępne wyniki monitoringu PTOP-u oraz innych badaczy sugerują, że jest ono znacznie skuteczniejsze od sylwetek ptaków drapieżnych - dodaje Zbyryt.

Nowe rozwiązanie ma przede wszystkich zlikwidować tzw. efekt lustra, czyli iluzję lasu widniejącą obecnie na szybach ekranów. Zmylone przez taki obraz ptaki uderzały w nie i ginęły.

Podczas rozmów był brany pod uwagę także drugi pomysł zmiany oznakowania, czyli całkowite zamalowanie szyb graffiti. Obrazy miałyby korespondować z kulturą regionu. Pomysł jednak nie zostanie zrealizowany. Zdaniem prezydenta miasta, jak i dyrektora Ostrowskiego tego typu działanie może zachęcić do dalszego, bezprawnego malowania graffiti.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zmieni się oznakowanie szyb ekranów. Trwają poszukiwania firmy, która się tym zajmie.

Jak już pisaliśmy, to właśnie ekrany akustyczne przy ul św. Ojca Pio ornitolodzy z PTOP-u uznali za najniebezpieczniejsze dla ptaków. Przez trzy lata, czyli od chwili zbudowania ekranów, dochodziło tam do największej liczby kolizji zwierząt z szybą. Z raportów PTOP-u wynika, że w ten sposób zginęło ponad 250 ptaków.

- W następnej kolejności powinny zostać właściwie zabezpieczone ekrany przy drodze krajowej nr 8 w kierunku Augustowa - twierdzi Adam Zbyryt.

Obecnie ornitolodzy z PTOP-u oraz Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku prowadzi badania w tym miejscu. Szacuje się, że - z uwagi na brak jakichkolwiek zabezpieczeń - śmiertelność ptaków jest tam bardzo wysoka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna