MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O emerytury będzie trudniej niż dotychczas

(ew)
Region. Zwykłego pracownika "przy kowadle" nie można obwiniać o rozpad polskiego systemu emerytalnego - tak Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność komentuje uchwaloną przez Sejm ustawę o emeryturach pomostowych.

Związkowcy, nie tylko z Solidarności, ostro przeciwko niej protestowały.

Według nowych przepisów przywileje emerytalne straci od 2009 r. roku m.in. większość nauczycieli, kasjerki PKP, dziennikarze, artyści. Prawo do wcześniejszego zakończenia kariery będzie miało nie milion, jak obecnie, ale już tylko około 250 tys. Polaków.

Skąd te cięcia?

- Po pierwsze, na przywileje emerytalne idzie i będzie szło dużo pieniędzy (około 1,5 mld zł w 2010 r. - przyp. red.) - uważa prof. Robert Ciborowski, dziekan wydziału ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku. - Po drugie: mamy niż demograficzny, a Polakom nie chce się pracować. Rośnie liczba emerytów i rencistów, a spada liczba aktywnych zawodowo. A ktoś przecież na ich świadczenia musi zarabiać.

- Według naszych ekspertów, znacznie więcej pieniędzy straci budżet państwa na planie likwidacji najwyższego progu podatkowego w przyszłym roku - twierdzi Józef Mozolewski. - Około 8 mld zł zostanie w kieszeni najbogatszych.

Związkowcy mają nadzieję, że ustawa nie wejdzie w życie. Liczą w tej kwestii na Senat i weto prezydenta.

Komu więc "pomostówki" będą przysługiwać? Osobom, które urodziły się po 1 stycznia 1948 r. i które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat :
- w szczególnych warunkach (w miejscu, gdzie jest np. stale bardzo wysoka lub niska temperatura, wysoki hałas itp.),
- w miejscu pracy o szczególnym charakterze (kiedy odpowiadamy za bezpieczeństwo innych i wymagana jest największa sprawność psychofizyczna, np. opiekunowie w zakładach poprawczych).

Osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach, otrzymają rekompensaty za utratę prawa do wcześniejszej emerytury.

Na emeryturę pomostową będzie można przejść na pięć lat (w kilku przypadkach, np. piloci czy maszyniści - na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (jest to 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn). Warunkiem ma być odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat - kobiety, 25 - mężczyźni).

Na liście uprawnionych znaleźli się m.in. murarze przy pracach hutniczych, nauczyciele ośrodków wychowawczych i schronisk dla nieletnich, personel domów pomocy społecznej, personel medyczny oddziałów psychiatrycznych i zespołów operacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna