MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O pobycie i opłacie w domu pomocy społecznej

(jul)
Sylwia Pierścieniak
Sylwia Pierścieniak Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak, starszy pracownik socjalny z działu pomocy instytucjonalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Moja mama ma 80 lat. Jest mieszkanką małej miejscowości pod Białymstokiem. Jej stan zdrowia w ostatnim czasie bardzo się pogorszył, ma problemy z chodzeniem, potrzebuje pomocy w podstawowych czynnościach. Gdzie musimy się zgłosić, żeby mama została skierowana do domu pomocy społecznej?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w celu uzyskania skierowania do domu pomocy społecznej, jest złożenie przez Pana mamę wniosku do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania.

Po otrzymaniu takiego wniosku, pracownik socjalny ośrodka przeprowadzi wywiad środowiskowy z Pana mamą w jej miejscu zamieszkania, którego celem będzie sprawdzenie informacji dotyczących jej sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej. Przed przeprowadzeniem wywiadu pracownik socjalny poinformuje również o tym, jakie dokumenty są potrzebne.

Po zgromadzeniu dokumentacji, ośrodek wyda decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję o ustaleniu opłaty za pobyt w nim. Dokumentacja wraz z decyzjami zostanie przekazana do właściwego centrum pomocy rodzinie/ośrodka pomocy społecznej, które wydaje decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej.

Mój ojciec ubiega się o skierowanie do domu pomocy społecznej. Pracownik socjalny poinformował mnie, że będę płacił za jego pobyt w dps. Czy to prawda?

Osoba kierowana do domu pomocy społecznej wnosi odpłatność w wysokości nie większej niż 70 proc. swojego dochodu. Gdy ta kwota nie pokrywa średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej, pracownik socjalny ustala sytuację materialną osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty za pobyt swoich bliskich w domu pomocy społecznej. Osobami takimi są: rodzice, dziadkowie, małżonkowie oraz dzieci i dorosłe wnuki.

O dopłacie członków rodziny do kosztów pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej decyduje kryterium dochodowe, które w gospodarstwie jednoosobowym wynosi 1902 zł miesięcznie, natomiast w gospodarstwie wieloosobowym 1542 zł na osobę w rodzinie.

Wynika z tego, że będzie Pan dokonywał opłaty tylko w sytuacji, jeżeli Pana dochód przekracza wyżej podane kryteria i opłata ojca nie pokryje całego kosztu utrzymania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna