Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O problemach trzeba rozmawiać

(agsa)
sxc.hu
Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość.

Problem nietrzymania moczu może dotykać aż 25 proc. Polek. To powszechna dolegliwość, jednakże nie chcemy o niej mówić. Tylko 6 proc. osób rozmawia o problemach układu moczowego ze swoimi bliskimi - wynika z raportu "Międzypokoleniowe rozmowy Polaków" przygotowanego w ramach kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" na zlecenie marki TENA,
Jako wiodący temat rozmów dotyczących zdrowia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazywali sezonowe infekcje. Mieszkańcy dużych i mniejszych miast zgodnie wskazali problemy ginekologiczne i układu moczowego jako tematy najrzadziej poruszane w dyskusjach z bliskimi.

Zdecydowanie łatwiej rozmawiać nam o przeziębieniach czy nawet chorobach serca.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problem nietrzymania moczu może dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku i etapu życia. Dolegliwość ta dotyczy ponad 3 milionów osób, jednak nadal nie umiemy o niej mówić. Zaledwie część Polek uskarżających się na nietrzymanie moczu, sama przychodzi po poradę. Do tej grupy zazwyczaj należą młodsze panie, które nie tylko nie boją się zapytać o nawet najbardziej intymne kwestie, ale i posiadają już jakąś wiedzę o problemie. Zdarzają się także sytuacje, że pacjenci, przychodzą zapytać o sposób leczenia NTM w imieniu bliskiej osoby.

- Pamiętajmy, że rozmowa o problemie jest pierwszym krokiem, który pomoże określić jego skalę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Szczera rozmowa z bliskimi osobami może stanowić punkt wyjścia - komentuje prof. Marek Sosnowski, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła".

Dlaczego trzeba rozmawiać o NTM?
Żeby nabrać dystansu do problemu. Rozmowa z bliskimi osobami pomoże nam rozwiać wątpliwość, nazwać problem i oswoić się z nim. Umożliwi znalezienie rozwiązania, o którym mogliśmy nie pomyśleć wcześniej lub w ogóle nie braliśmy go pod uwagę. Może stać się też pierwszym krokiem do podjęcia leczenia.

Żeby czerpać z doświadczenia innych. Rozmowa z kimś bliskim (rodzina, partner, dzieci) pozwoli wymienić się doświadczeniami, omówić problem i przygotować do rozmowy z lekarzem.

Żeby przygotować się do rozmowy z lekarzem. Udając się po poradę do lekarza możemy liczyć na odpowiednie zdiagnozowanie problemu lub skierowanie do ginekologa lub specjalisty, który zaleci właściwe leczenie. Ważne, aby rozmowa z lekarzem była szczera. Nie bój się zadać mu nawet najbardziej nurtującego pytania.

Żeby pokonać barierę. Pamiętaj, że istnieją wiarygodne źródła informacji o NTM, które jeśli tylko chcesz, zapewnią Ci anonimowe wsparcie. Zajrzyj na stronę www.corewellness.pl. Przeczytaj informacje dotyczące skali problemu, przyczyn i proponowanych rozwiązań.

Żeby znaleźć rozwiązanie. W ramach kampanii edukacyjnej "CoreWellness - wewnętrzna siła" można zamówić darmową płytę z ćwiczeniami opracowanymi przez prof. Kari B? za pośrednictwem stron www.corewellness.pl lub www.TENA.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii TENA 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30-17.30).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna