Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zasiłku i emeryturze

opr. dk
Anna Krysiewicz
Anna Krysiewicz Anatol Chomicz
W redakcji gościliśmy Annę Krysiewicz, rzeczniczkę podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Przebywam za zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem w pracy. W tym roku byłam na zwolnieniu 12 dni i otrzymałam wynagrodzenie za czas choroby, czy dopiero jak wykorzystam 33 dni zasiłku chorobowego to otrzymam 100 proc. zasiłku?

Pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w artykule 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje nawet, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie został wykorzystany okres wypłaty wynagrodzenia wynikający z artykułu 92 Kodeksu pracy. Okresu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za który otrzyma Pani zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie wlicza się do okresu 33 dni, o którym mowa w artykule 92 Kodeksu pracy.

Urodziłam się w 1957 roku i w następnym roku nabywam prawa do emerytury, jaki powinnam udowodnić staż?

Według nowych zasad ubiegając się o emeryturę wystarczy mieć ukończony wiek emerytury. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz środków zewidencjonowanych na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego), z uwzględnieniem ich waloryzacji.

W przypadku ubezpieczonych, którzy cały swój staż ubezpieczeniowy przebyli przed dniem 1 stycznia 1999 r., a po dniu 31 grudnia 1998 r. nie podlegali ubezpieczeniom społecznym, podstawę obliczenia emerytury ustalanej według zreformowanych zasad stanowi wyłącznie odpowiednio zwaloryzowany kapitał początkowy. Natomiast w przypadku ubezpieczonych, którzy zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi po raz pierwszy po 31 grudnia 1998 r., podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie (z uwzględnieniem ich waloryzacji).

Te zliczone wartości stanowią podstawę obliczenia emerytury i tą podstawę dzieli się przez średnią dalszego trwania życia. Tablice trwania życia - uwzględniające średnie dalsze trwanie życia, wspólne dla kobiet i mężczyzn, wyrażone w miesiącach dla wieku ubezpieczonego - ogłasza corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Tablice obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca danego roku.

Do przyznania emerytury nie musi Pani udowadniać okresów ubezpieczenia po 1999 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna