Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdząją do pracy w podlaskich firmach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przybywa cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Podlaskiem. Obecnie jest ich prawie 10 tysięcy, aż o ponad 4 tysiące więcej niż przed rokiem. Tak jak pzred rokiem większośc obcokrajowców, którzy pracują w naszym województwoie stanowią obywatele Ukrainy.

Dziś legalnie zatrudnionych cudzoziemców jest na Podlasiu niemal 10 tysięcy. Tak jak w 2017 r. liderem tej statystyki są Ukraincy (prawie 4,5 tys. osób) pzred Białorusinami (niemal 3,9 tys. pracowników) oraz obywatelami Rosji (ponad 200, czyli o ponad 40 więcej niż przed rokiem). Tuż za pudłem - ale z dużą stratą do Rosjan - są Litwini, w przypadku, których wzrost zatrudnienia jest niewielki (10 osób).

Warto też zauważyć, że różnica jaka występuje między ubezpieczonymi legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem jest niewielka. Minimalną przewagę mają obywatele Ukrainy, których w stosunku do 2017 r. jest więcej o 1 959 osób. W tym samym czasie w naszym regionie legalną pracę znalazło 1930 Białorusinów.
Ale nie tylko obywatele zza wschodniej granicy szukają pracy w podlaskich firmach. Zatrudnienie w naszym regionie znalazło również sporo obywateli m.in. takich państw, jak: Niemcy, Filipiny, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Chiny i Wietnam.
Jeśli zaś chodzi o branże, w których pracuje najwięcej cudzoziemców, są to: transport, budownictwo oraz ogrodnictwo i (niespodzianka) tapicerstwo.

W białostockim oddziale ZUS pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości. Poza wymienionymi nacjami w zestawieniu tym znajdują się pojedynczy przedstawiciele tak ogległych krajów, jak m.in.: Australia, Japonia, Kongo, Kanada, Kenia, Gabon, Chile, Gujana, a także dość egzotycznych, jak np. Liban, Zimbabwe, Kamerun czy Trynidad Tobago (w każdym przypadku po dwie osoby).

- Oczywiście, obcokrajowiec, który pracuje w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (chyba, że wyklucza to umowa między Polską a jego krajem macierzystym). Oznacza to, że składki tych osób, tak jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Według danych ZUS, w końcu czerwca 2018 r., legalną pracę w Polsce miało ponad 540 tys. obcokrajowców ze 170 krajów niemal całego świata. Tak jak w Podlaskiem, najliczniejszą grupę gastarbeiterów stanowią obywatele Ukrainy (ponad 403 tys. osób) przed Białorusinam (niemal 30 tys.) i Wietnamczykami (prawie 8,2 tys. osób).

Obywatele krajów, którzy legalnie pracują (umowa o prace, własna działalność, umowa zlecenia) w firmach województwa podlaskiego:
1. Ukraina - 4 497 osób
2. Białoruś - 3 881
3. Rosja - 212
4. Litwa - 154
5. Gruzja - 74
6. Armenia - 45
7. Chiny - 24
8. Filipiny - 24
9. Włochy - 23
10. Niemcy - 22
11. Czechy - 21
12. Wielka Brytania - 14
13. Afganistan - 13
14. Francja - 11
15. Wietnam - 9
16. Nepal - 6
17. Egipt - 6
18. Bangladesz - 5
19. Albania - 4
20. Brazylia - 4
21. Indie - 3
21. Meksyk - 3
22. Norwegia - 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna