Obiekty z regionu w finale konkursu budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
Udostępnij:
Obiekty z regionu w finale największego i najbardziej prestiżowego konkursu budowlanego w Polsce „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Celem Konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych.

Konkurencja jest duża, gdyż do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu zgłosiło się już 410 nowych i modernizowanych obiektów budowlanych z całego kraju i napływają kolejne. Warto dołączyć do najlepszych i zgłosić zakończoną budowę do 03.06.2022 r. Mapę Polski ze zgłoszonymi obiektami oraz ich prezentacje ze zdjęciami i opisami znajdziesz na www.modernizacjaroku.org.pl.

Co roku w przedsięwzięciu startuje od 400 do 900 obiektów zakończonych w ostatnich latach, z czego 100 finałowych realizacji wizytowanych jest przez Jury złożone z profesorów 11 politechnik, przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, samorządowców, specjalistów branży budowlanej i architektonicznej. Patronat medialny sprawują m.in.: 20 gazet lokalnych - Grupy Polska Press, Telewizja Polska TVP Info, Wydawnictwo Inżynier Budownictwa, Serwis Muratorplus, Stowarzyszenie Polskich Mediów. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu. Gali towarzyszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie

Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie
 • Adres: Sienkiewicza 1, 12-100 Szczytno (woj. Warmińsko-mazurskie)
 • Inwestor: Urząd Miejski w Szczytnie
 • Wykonawca: Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane ROMBUD Sp. z o.o. Olsztyn
 • Projektant: Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c. Olsztyn

Zamek Krzyżacki w Szczytnie zrewitalizowany został w ramach projektu „Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rewitalizacja ta zakończyła się w czerwcu 2021 roku i obejmowała m.in. takie prace jak:

 1. konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku;
 2. budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem;
 3. budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych) ;
 4. wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej;
 5. budowę kładki pieszej;
 6. wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego);
 7. wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni);
 8. przeprowadzenie badań archeologicznych.

Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej

Bank Spółdzielczy w Ostrowii Mazowieckiej
Bank Spółdzielczy w Ostrowii Mazowieckiej
Bank Spółdzielczy w Ostrowii Mazowieckiej
Bank Spółdzielczy w Ostrowii Mazowieckiej
 • Adres: 3 Maja 32, 07-300 Ostrów Mazowiecka (woj. Mazowieckie)
 • Inwestor: Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej
 • Wykonawca: Kazimierz Mitelsztedt Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Ostrołęka
 • Projektant: Pracownia Projektowa Autoris Białystok

Zgodnie z pierwotnym projektem, który nie został do końca zrealizowany dobudowano brakującą część elewacji frontowej oraz wymieniono pokrycie dachu istniejącego budynku. Bank rozbudowany został o zewnętrzną klatkę schodową, która łączy się z zabytkową częścią budynku szklaną kilkudziesięciocentymetrową powierzchnią. W części z klatką schodową znajduje się również panoramiczna winda umożliwiająca dostęp dla osób niepełnosprawnych na każdą kondygnację. Charakterystyczny widoczny w całości z zewnątrz szklany łącznik, prowadzi z poddasza zaadaptowanego na salę konferencyjną, przez dobudowaną klatkę schodową z windą do przeszklonej nadbudowanej części budynku. Ściana frontowa przeszklonej części skrzydła została wysunięta przed budynek, w celu podkreślenia jego nowoczesności. Wewnątrz został zmieniony układ funkcjonalny większości pomieszczeń. Zostało wykonane również bezpośrednie połączenie głównej części budynku z boczną. Powiększone zostały okna i dobudowane dodatkowe wejścia do Banku. Część przeznaczona na garaże została zaadoptowana na pomieszczenia biurowe oraz socjalne.

Zgłoś obiekt do 3.06 na www.modernizacjaroku.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie