Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Objawy małpiej ospy. Jeden z symptomów jest charakterystyczny. Sprawdź, jak odróżnić małpią ospę od COVID-19, ospy prawdziwej i wietrznej

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jakie są objawy małpiej ospy? Jeden z symptomów jest specyficzny i pozwala nam odróżnić ją od ospy wietrznej. Sprawdź, klikając w strzałkę!
Jakie są objawy małpiej ospy? Jeden z symptomów jest specyficzny i pozwala nam odróżnić ją od ospy wietrznej. Sprawdź, klikając w strzałkę! Pixabay
Małpia ospa to choroba zakaźna, która coraz intensywniej rozprzestrzenia się na świecie. Jakie są objawy małpiej ospy? Jak odróżnić ją od COVID-19, ospy prawdziwej i ospy wietrznej? Jak mówi prof. Joanna Zajkowska z UMB w Białymstoku, jeden z objawów jest charakterystyczny! Sprawdź wszystkie symptomy małpiej ospy.

Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca z objawami bardzo podobnymi do tych, jakie występowały w przeszłości u pacjentów z ospą prawdziwą, chociaż klinicznie jej przebieg jest nieco inny. Aby zobaczyć symptomy małpiej ospy, przejdź do galerii zdjęć. Artykuł był konsultowany z prof. Joanną Zajkowską, podlaską konsultant do spraw epidemiologii.

Małpia ospa: choroba, która ma już ponad 60 lat

Chorobę wywołuje wirus małpiej ospy, który należy do rodzaju Ortopoxvirus z rodziny Poxviridae. Istnieją dwie mutacje małpiej ospy:

  • mutacja zachodnioafrykańska
  • mutacja środkowoafrykańska.

Nazwa "małpia ospa" pochodzi od tego, że po raz pierwszy wirus został zidentyfikowany u małp w duńskim laboratorium w 1958 roku. Pierwszy przypadek u człowieka zidentyfikowano u dziecka w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku.

Małpia ospa. Jak można się zakazić?

Wirus małpiej ospy jest mniej zakaźny niż koronawirus. Można się nim zarazić:

Od zwierząt

  • przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury)
  • w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Od człowieka:

  • drogą kropelkową
  • przez kontakt z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną
  • przez śluzówki.

Małpia ospa może wywołać pandemię?

Jak uspokaja prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, małpia ospa nie powinna wywołać epidemii podobnej do tej spowodowanej przez koronawirusa.

- Współczynnik zakaźności małpiej ospy jest niski, czyli zakażenie się wymaga bezpośredniego, bliskiego kontaktu z osobą chorą. Innymi słowy, wirus małpiej ospy nie ma takiego potencjału, aby spowodować pandemię na miarę COVID-19.

Sprawdź objawy małpiej ospy. Symptomy tej choroby znajdziesz w galerii zdjęć!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna