MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obok czego sadzić fasolę? Poznaj najlepsze sąsiedztwo i listę roślin, których lepiej obok unikać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur.
W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur. pixabay.com/ivabalk
Przedstawiamy zasady doboru roślin towarzyszących dla fasoli, uwzględniając zarówno pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto posadzić obok fasoli, aby zwiększyć jej plon, a także których roślin należy unikać, aby nie narażać jej na choroby i szkodniki. Fasola to popularne warzywo, chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo, a także przedplon.

Spis treści

Uprawa fasoli na strąki lub nasiona

Fasola szparagowa należy do najpopularniejszych warzyw w przydomowych ogródkach warzywnych, na działkach, a nawet na balkonach. W jej uprawie najlepiej sprawdzą się gleby lżejsze o odczynie zbliżonym do obojętnego.

„Korzystna jest oczywiście duża zawartość próchnicy w podłożu. Jeśli fasolę wysiejemy na glebach zbyt żyznych, wytworzy ona dużo zielonej masy i będzie źle plonować”, wyjaśnia na swojej stronie Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ODR radzi także, by obok fasoli nie uprawiać kopru, cebuli i kolendry – nie lubią się.

Instytut Ogrodnictwa wyjaśnia, że fasola zwykła należy do rodziny bobowatych, dawniej motylkowatych. Fasola zwykła jest rośliną roczną i samopylną. Jej częścią jadalną są strąki i nasiona. Odmiany fasoli zwykłej różnią się wysokością łodygi, barwą strąków, zawartością włókna, wielkością i barwą nasion. Dzielą się na:

 • karłowe,
 • tyczne,
 • szparagowe: zielone, żółto i fioletowo strąkowe

Fasola w dobrym towarzystwie: jak dobierać sąsiedztwo w uprawie?

Rośliny w swoim otoczeniu mogą na siebie oddziaływać na różne sposoby. Niektóre z nich wzajemnie się wzmacniają i chronią, inne natomiast konkurują o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne. Dobór odpowiedniego sąsiedztwa dla fasoli może odstraszać lub przyciągać szkodniki oraz choroby. Rośliny o właściwościach fitosanitarnych mogą chronić fasolę przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur.
W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur. pixabay.com/ivabalk

Zatem rośliny nie powinny odbierać sobie wzajemnie dostępu do słońca, jeśli oba gatunki potrzebują go w dużej ilości. Obok siebie nie należy siać lub sadzić warzyw, które są atakowane przez te same szkodniki i choroby, ponieważ zwiększa to ryzyko porażenia obu roślin rosnących po sąsiedzku.

Przeczytaj też: Ile kosztuje rabarbar w sezonie 2024?

Dobre sąsiedztwo dla fasoli szparagowej to np.

 • buraki ćwikłowe i liściowe
 • kalafior
 • seler
 • szpinak
 • bazylia
 • tymianek

Dobry i niekorzystny przedplon dla fasoli w ogrodzie

Fasola preferuje gleby przepuszczalne, żyzne i bogate w próchnicę, o pH w granicach 6,5-7,8. Najlepiej sprawdzą się kompleksy gliniasto-piaszczyste o średniej zwięzłości. Unikaj gleb kwaśnych, ciężkich, zlewnych, zaskorupiających się, z wysokim poziomem wód gruntowych oraz lekkich o małej pojemności wodnej. Te warunki nie sprzyjają jej rozwojowi.

Poza stanowiskiem, które powinno być osłonięte od wiatru, ciepłe, a także dobrym sąsiedztwem w roku wysiewu nasion, ważne jest także to, jakie rośliny rosły na danym stanowisku wcześniej. Dobrym przedplonem dla fasoli jest wiele gatunków warzyw np.

 • cebulowe,
 • kapustne,
 • pomidor,
 • ogórek,
 • jak również rośliny rolnicze – ziemniaki i zboża.

Po tych roślinach nie uprawiaj fasoli:

 • roślinach bobowatych (dawniej motylkowych),
 • marchwi,
 • pietruszce
 • i szpinaku

Powodem jest występowanie na stanowiskach po wymienionych wyżej roślinach wspólnych chorób (zgnilizna twardzikowa) i szkodników (nicienie). Najlepiej jeśli uprawę zaplanuje się w drugim lub trzecim roku po oborniku, podpowiada Instytut Ogrodnictwa - PIB.

Płodozmian w uprawie fasoli. Po tych uprawach jej nie siej

Właściwie zaplanowany i ułożony płodozmian jest kluczowy dla uprawy ekologicznej, a o taką zazwyczaj chodzi nam w przydomowych ogrodach. Minimalny okres trwania płodozmianu wynosi 4 lata. Instytut Ogrodnictwa wyjaśnia:

„Powinien on uwzględniać nie tylko potrzeby roślin, dbałość o glebę, ale przede wszystkim umożliwić utrzymanie wysokiej aktywności biologicznej gleby, stwarzać warunki wzrostu lub zachowania na stałym poziomie żyzności gleby, zapewnić dobre wykorzystanie składników pokarmowych z różnych warstw profilu glebowego, ograniczyć występowanie chwastów, zmniejszyć występowanie chorób i szkodników, zwiększyć zawartość próchnicy w glebie oraz zapobiegać zmęczeniu gleby”.

Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym.
Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym. pixabay.com/pfeifferichard0

W płodozmianach musi być uwzględnione pokrewieństwo roślin, tak aby nie uprawiać po sobie gatunków z tej samej rodziny botanicznej. Wymogi te są podyktowane względami fitosanitarnymi, a ich lekceważenie spowoduje wystąpienie ryzyka pojawienia się tych samych chorób i szkodników. Z tych względów fasola nie powinna być uprawiana na tym samym stanowisku przez okres 4 lat.

Kiedy siać fasolę do gruntu? Optymalny termin

Wschodzące fasolki są wrażliwe na przymrozki, dlatego Małopolski ODR podpowiada sadzenie fasoli w ostatnim tygodniu kwietnia lub na początku maja.

Śląski ODR podaje, że tradycyjny termin siewu fasoli szparagowej przypada między 10 i 15 maja. Wtedy temperatura gleby powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza, a jednocześnie mija zagrożenie wiosennych przymrozków. Pogoda sprawia jednak niespodzianki i przymrozki występowały już nawet w drugiej połowie maja.

Instytut Ogrodnictwa wskazuje na wysiew fasoli od okresu między 8 a 15 maja. „Najlepiej wysiewać nasiona, gdy temperatura gleby wynosi około 10°C. Wschody fasoli przy temperaturze 12−15°C pojawiają się już po 7−9 dniach”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obok czego sadzić fasolę? Poznaj najlepsze sąsiedztwo i listę roślin, których lepiej obok unikać - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna