MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek zakrywania twarzy w pytaniach i odpowiedziach. Gdzie trzeba nosić maseczkę lub szalik? Jakie są wyjątki? Czy grozi nam mandat?

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Obowiązek noszenia maseczek wchodzi w życie 16.04.2020.
Obowiązek noszenia maseczek wchodzi w życie 16.04.2020. Anna Kaczmarz Polska Press
Maseczka, chustka lub szalik - od dziś (16 kwietnia) muszą nam towarzyszyć przy każdym wyjściu z domu. W Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jakie są wyjątki od nowego rozporządzenia? Gdzie trzeba zasłaniać część twarzy? Można przebywać bez osłony w swoim samochodzie, na balkonie i podwórku? Dostaniemy mandat za brak maseczki? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. O nakazie musimy pamiętać podczas przebywania w miejscach publicznych, m. in. na drogach, chodnikach i placach, w kościołach i cerkwiach, w sklepach, w placówkach handlowych i na targowiskach.

Koniecznie zasłonić twarz powinniśmy w transporcie publicznym. W zakładach pracy pracodawca jest zobowiązany do wprowadzenia bezpiecznej odległości między pracownikami, albo zakupienia dla nich sprzętu ochronnego. Dotyczy to również biur.

Zobacz też: Zakaz wychodzenia z domu. Nowe zasady społecznej kwarantanny: co można robić, a czego nie wolno?

O zakrywaniu części twarzy należy również pamiętać na tzw. terenach nieruchomości wspólnej - to grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (chodzi np. klatki schodowe, windy, pralnie itp.).

W jakich sytuacjach można odsłonić usta i nos? Kto jest zwolniony z obowiązku ich zakrywania?

Z obowiązku zwolnione są jednak pewne grupy zawodowe. W tym duchowni sprawujący kult religijny (w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania). Poza tym w samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, gdy jesteśmy sami albo w towarzystwie osób, z którymi mieszkamy lub przebywamy na co dzień. Jeśli jednak jadą nim osoby obce - maseczka jest potrzebna. Nie musimy zasłaniać twarzy podczas przebywania na terenie prywatnym, jak balkon, taras, własne pole lub podwórko.

Nakaz nie dotyczy również:

  • osób niepełnosprawnych, które są niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa
  • dzieci do lat czterech
  • kierujących samochodami, gdy porusza się nim jedna osoba lub osoba z dzieckiem do 4. roku życia lub jadą nim osoby razem mieszkające lub gospodarujące
  • osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach). Wyjątkiem są osoby wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów
  • osób kierujących środkami publicznego transportu zbiorowego lub pojazdami wykonującymi zarobkowy przewóz osób, jeżeli kierowca jest oddzielony od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność
  • żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności
  • rolników pracujących w gospodarstwie rolnym
  • osób pracujących w obiektach handlowych lub usługowych, które mogą zakrywać usta i nos przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży czy świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną

Zatrzymanie przez policję. Kara za brak maseczki?

Policja i straż miejska regularnie patrolują m. in. ulice miasta i obiekty handlowe. W razie legitymowania, w celu ustalenia tożsamości albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych, służby mogą żądać odkrycia ust i nosa.

Co się jednak stanie w sytuacji, gdy zapomnimy o zasłonięciu części twarzy? Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński stwierdził, że nakładanie mandatów przez policję za brak maseczki to ostateczność. Jednak w przypadku braku reakcji na pouczenie konsekwencje mogą być kosztowne. Mandat to 500 zł, a kara administracyjna od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.

Koronawirus: jak prawidłowo używać maseczek? Instrukcja krok po kroku

1.Umyj i zdezynfekuj ręce
2. Załóż maseczkę starannie i dokładanie tak, aby przylegała szczelnie do twarzy
3. Jeśli maseczka na brzegu ma metalowy pasek umieść go centralnie na nosie i umodeluj do jego krzywizny
4. Nie dotykaj maseczki w trakcie noszenia. Jeśli jednak się to zdarzy bezzwłocznie umyj i zdezynfekuj ręce.
5. Używaj jednej maseczki nie więcej niż 3 godziny lub do momentu kiedy stanie się ona wilgotna – wtedy wymień na nową.
6. Nigdy nie używaj maseczek jednorazowych ponownie! Jak sama nazwa wskazuje są one jednorazowe!
7. Jeśli zdejmujesz maseczkę zrób to chwytając za sznurki lub gumki z tyłu głowy/za uszami. Nigdy nie dotykaj przodu maseczki.
8. Po zdjęciu maseczki natychmiast umieść maseczkę w zamykanym pojemniku lub worku strunowym (warto mieć taki woreczek w torbie lub kieszeni). Nigdy nie odkładaj zużytej maseczki na stół, szafę lub fotel. Nie odkładaj jej w samochodzie na deskę rozdzielczą lub do schowka!
9. Po zdjęciu maseczki ponownie umyj i zdezynfekuj ręce.
10 Przygotuj następną maseczkę (schowaj ją do worka strunowego)
11. Warto nosić w torbie, kieszeni lub wozić w samochodzie: rękawiczki jednorazowe, maseczki, woreczki strunowe i płyn do dezynfekcji rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna