Obraz Matki Bożej Różanostockiej będzie miał nową szatę

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku prowadzone jest przez salezjanów. Znajduje się ono w świątyni wzniesionej na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na rzucie krzyża łacińskiego, prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym, całość ma styl barokowy, natomiast wystrój i ołtarze z ornamentami dekoracyjnymi – rokokowy. Obecnie sanktuarium przygotowuje się do 40. rocznicy koronacji obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Różanostockiej.
Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku prowadzone jest przez salezjanów. Znajduje się ono w świątyni wzniesionej na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na rzucie krzyża łacińskiego, prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym, całość ma styl barokowy, natomiast wystrój i ołtarze z ornamentami dekoracyjnymi – rokokowy. Obecnie sanktuarium przygotowuje się do 40. rocznicy koronacji obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Różanostockiej. Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku
Udostępnij:
W Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku w czerwcu - w 40. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej, zostanie założona na nim nowa szata. Do jej wykonania będzie wykorzystane złoto, srebro i szlachetne kamienie.

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku przygotowuje się do 40. rocznicy koronacji obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Różanostockiej. Uroczystości zostały zaplanowane na 27 czerwca, na zakończenie pielgrzymki.

„Chcemy, aby tak ważne wydarzenie w historii naszego sanktuarium było okazją wyrażenia wdzięczności Maryi za wstawiennictwo i szczególną obecność w Różanymstoku. Dlatego pragniemy złożyć Matce naszego Pana wotum i przyozdobić Jej łaskami słynący wizerunek nową szatą” - czytamy na stronie internetowej Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.

- Obecna szata została nałożona na obraz w 1959 roku. Pomysłem, jako wotum wdzięczności Matce Bożej, jest aby założyć nową szatę na obraz Matki Bożej Różanostockiej - mówi ks. Adam Wtulich, proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku. - Stara suknia pozostanie w sanktuarium.

Suknia zostanie wykonana w pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Proboszcz stwierdził, że jeszcze nie będzie zdradzał informacji o tym, jak będzie wyglądała nowa szata. Do jej wykonania zostanie wykorzystane złoto, srebro i szlachetne kamienie.

Do parafii należą miejscowości: Różanystok, Bity Kamień, Brzozowo, Grodziszczany, Grzebienie, Jaczno, Harasimowicze, Krugło, Łozowo, Nierośno, Nowinka, Reszkowce, Sadowo, Sławno, Stock i Suchodolina.

Wizerunek Matki Bożej Różanostockiej, znajdujący się obecnie w Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku, został namalowany w 1928 roku przez Jana Sawczyka. Obraz został namalowany w miejsce pierwszego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, który był w Rózanymstoku od 1652 roku, natomiast w 1915 roku został wywieziony w głąb Rosji i nie powrócił już do Sanktuarium.

Po namalowaniu nowego wizerunku Matki Bożej Różanostockiej w 1928 roku, obraz został przesłany do Rzymu, gdzie poświęcił go papież Pius XI. 8 września 1929 roku, arcybiskup wileński Romuald Jałbrzykowski wprowadził obraz do kościoła w Różanymstoku, po czym został umieszczony na ołtarzu przy bocznym filarze świątyni, gdzie znajduje się do dziś.

W 1959 roku, po trzystu latach od pierwszych cudownych wydarzeń w Różanymstoku, za wstawiennictwem Matki Bożej i po trzydziestu latach od wprowadzenia do świątyni nowego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, na obraz została nałożona srebrna szata. Szata była wotum wdzięczności parafian i pielgrzymów za opiekę Matki Bożej nad wiernym ludem. Szatę poświęcił arcybiskup poznański Antoni Baraniak SDB.

20 września 1978 roku, papież Jan Paweł I, udzielił zezwolenia na koronację koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej Różanostockiej. Koronacja odbyła się 28 czerwca 1981 roku za pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Obraz koronował Kardynał Franciszek Macharski wraz z biskupem białostockim Edwardem Kisielem z udziałem biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łożący wbrew woli

XXI wiek - dalej ciemnogród !!!!

Dodaj ogłoszenie