reklama

Obwodnica Augustowa. Termin budowy jest zagrożony

(hel)Zaktualizowano 
H.Wysocka
To nasza ziemia. Nie pozwolimy niczego wycinać i niszczyć.

Dopóki nie zobaczymy wycen majątków, nie wpuścimy robotników na nasze posesje - zapowiadają mieszkańcy Poddubówka. - Za wiele mamy do stracenia, aby wierzyć urzędnikom nasłowo.

Jeśli rolnicy nie zmienią zdania, to termin zakończenia prac przy budowie augustowskiej obwodnicy może być zagrożony. Wycinkę drzew można prowadzić bowiem tylko do końca lutego. A do tego czasu wojewoda nie zdąży nawet podpisać umowy z rzeczoznawcą.

Wytną, zniszczą, a kto za to zapłaci?

W ubiegłym miesiącu rozpoczęły się prace przygotowawcze przy budowie augustowskiej obwodnicy. Wykonawca zaczął wycinać drzewa na prywatnych posesjach, przez które ma przechodzić droga.

- Nikt nas o tym nie informował - opowiada Leszek Myszkowski, mieszkaniec Poddubówka. - Kilka dni temu zatelefonował do mnie przerażony syn. Mówił, że jacyś obcy ludzie chodzą po podwórku, chcą coś kopać i piłować. Nie miałem pojęcia, o co chodzi.
O rozpoczęciu prac przy budowie drogi nie wiedziała też Irena Konopko. W jej przypadku obwodnica będzie przechodziła niemal przez środek podwórza.

- Wytną drzewa i wyburzą dom - opowiada kobieta. - Mówiąc inaczej, zniszczą mój dotychczasowy dorobek, a ja wciąż nie wiem, co dalej. Czy będzie mnie stać na zakup mieszkania, czy nie?
Ponad dwudziestu rolników zapowiedziało, że nie wpuści robotników na swoje posesje, dopóki nie otrzyma wyceny majątku.

- Nie wierzymy w żadne obietnice - dodaje Konopko. - Wytną drzewa, zniszczą płoty i budynki, a później szukaj wiatru w polu. Ciężko pracowaliśmy, żeby czegokolwiek się dorobić i chcemy to przekazać swoim dzieciom, a nie państwu, które nie martwi się naszym losem.
Tymczasem Rafał Malinowski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku mówi, że inwestor nie ma formalnego obowiązku, by informować strony orozpoczęciu prac.

- Mimo to, uczyniliśmy tak na naszej stronie internetowej - dodaje.

Rzeczoznawca będzie szybciej

Zezwolenie na budowę augustowskiej obwodnicy nie jest jeszcze prawomocne. Zanim tak się stanie ministerstwo transportu musi rozpatrzeć protesty, które wpłynęły w związku z tą decyzją. Wczoraj wojewoda zdecydował, że nie będzie czekał na uprawomocnienie się dokumentu i jeszcze w tym tygodniu ogłosi przetarg, by wyłonić rzeczoznawcę.
- Jest to możliwe na podstawie nowelizacji ustawy, która weszła w życie w ostatnich dniach stycznia tego roku - precyzuje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody. - Wcześniej trzeba było czekać na uprawomocnienie się dokumentów.

Niezależnie od tego, procedury przetargowe potrwają około miesiąca. Tak więc dopiero w marcu rzeczoznawca będzie mógł rozpocząć prace związane z szacowaniem majątku. Będzie musiał wycenić 885 nieruchomości, przez które ma przechodzić augustowska obwodnica. J. Gaweł informuje, że w pierwszym etapie, czyli w ciągu miesiąca od podpisania umowy specjaliści oszacują wartość działek z budynkami, a jest ich 20.

Pozostałe nieruchomości zostaną wycenione w ciągu pięciu miesięcy. Decyzje o wypłacie odszkodowania, podpisane przez wojewodę trafią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wypłaci pieniądze.
Mieszkańców Poddubówka to nie przekonuje. - Póki co, to jest nasze - przypominają. - Jak wojewoda wykupi, to będzie mógł robić, co zechce.
Augustowska obwodnica ma być gotowa do września 2014.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AG PD

Mam nadzieję że budowa się nie opóźni !

z
zewpreda

Zapraszam o kontaktu.

 

Luźne stowarzyszenie ludzi pokrzywdzonych przez Państwo poprzez przymusowe wywłaszczenie (zabór nieruchomości, majątków, ziemi domów) na rzecz budowy/rozbudowy dróg publicznych.

Przede wszystkim skierowana jako odzew na nieludzkie traktowanie właścicieli nieruchomości wywłaszczanych na okliczność budowy drogi S-7 (odcinek Jędrzejów – granica woj. świętokrzyskiego/Moczydło).

 

 

"PEAEE/WzW" Wodzisław

(POLSKA, województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski, gmina Wodzisław)

 

 

 

b
berger

Wiadomo jest,że we wszelkich sprawach urzędowych,od obywatela wymaga się natychmiastowego podporządkawania się wymaganiom stawianym przez urzędników. Inaczej sprawy mają się,kiedy to obywatel oczekuje od urzędu szybszego załatwienia pilnej sprawy.Mieszkańcy Poddubówka, nie dajcie się wyrolować mafii drogowej w taki sposób jak wyrolowano wykonawców przy budowach autostrad na Euro 2012.Do tej pory nie mogą się doczekać na należną im zapłatę za wykonaną robotę!!!

p
pikuś

Oczywiście budowę obwodnice zaczyna się od wykupienia ziemi ale pod prywatny CPN tak jak to wcześniej uczynił były burmistrz augustowa .gleba mu została tylko plan nie wypalił
obwodnica nie będzie przebiegać przez Rospudę .A to ci amoator

100 gram
i tu jest efekt slabosci rzadu powinna byc ustawa pozwalajaca na wywlaszczenie terenow pod drogi dlatego ze to jest potrzebne dla normalnego zycia ludzi i tu nie powinno byc takich sytuacji ze ktos moze pozwolic lub nie grunt powinien automatycznie przechodzic na wlasnosc skarbu panstwa ale rzad ma co innego do roboty

tak masz rację Janie: jeżeli rządowi zamani się urządzenie agencji towarzyskiej potocznie zwanej burdelem akurat na Twojej posesji bo akurat dysponujesz odpowiednim lokalem (a według mnie taka agencja też jest potrzebna do normalnego życia ludzi) to powinieneś dostać 2 dni na spakowanie się...
j
jan

i tu jest efekt slabosci rzadu powinna byc ustawa pozwalajaca na wywlaszczenie terenow pod drogi dlatego ze to jest potrzebne dla normalnego zycia ludzi i tu nie powinno byc takich sytuacji ze ktos moze pozwolic lub nie grunt powinien automatycznie przechodzic na wlasnosc skarbu panstwa ale rzad ma co innego do roboty

J
JC
Koloejna nieprawidlowosc? a gdzie ekolodzy, jezeli chce wycinac drzewa bez wyceny, to także znaczy ze nie wiadomo jakie? No to jak - ekolodzy - do dzieła - czekaja drzewa do obrony. nawetr nie wiadomo jakie chca wyciac?
Ekolodzy czekają aż się nieco ociepli wtedy będą przyglądać się żabkom czy aby im jakaś krzywda się nie stanie.Przecież "ważniejsze są żmije i żaby z Rospudy okolicy jak budowa obwodnicy" oto ekologiczna zasada !
e
emeryt

Złodzieje się odkuli na wykupie działek pod budowę dróg i autostrad (majstersztyk kilkuset działek na wszystkich "S" i "A" z końca ubiegłego wieku, a "biednych" będą teraz łupić.
Gdzie się podziało świete prawo mój dom moim zamkiem.
Wracamy do starej komunistycznej rzeczywistości - Maniowy miejscowość pod zbiornikiem czorsztyńskim, nowe miejsce płaskie dachy i sąsiad do sąsiada zagladają sobie z okien; okolice Bogatyni - wsie pod hałdą turoszowską a ludzie w Zgorzelcu w M2 i M3 w blokowisku, bo tak w owym czasie wyceniono ich gospodarstwa. To, że gospodarstwa dostali z reguły za uczestnictwo w walce z Niemcami i za odniesione rany, nikogo nie interesowało, podobnie jak ideowych działaczy z poczatku Solidarności wyżarli, ci którzy zawsze trafiali do koryta. Widocznie dokładnie czytali Sienkiewicza, który opisał, że Rzeczypospolita to sukno i należy je ciągnąć ku sobie ile tylko się da.
Kto stanie w obronie "ludzi", którzy przegrali z fikcją ekologiczną pt. Rospuda?

g
gośc

Koloejna nieprawidlowosc? a gdzie ekolodzy, jezeli chce wycinac drzewa bez wyceny, to także znaczy ze nie wiadomo jakie? No to jak - ekolodzy - do dzieła - czekaja drzewa do obrony. nawetr nie wiadomo jakie chca wyciac?

a
augustowiak

termin obwodnicy nie jest zagrożony,wszystko idzie zgodnie z procedurą i tzw.spec ustawą drogową w tej procedurze nie ma wykupu gruntów natomiast jest wypłata odszkodowania za przejęte grunty to jest różnica,czyli najpierw z mocy deczyzji ,,zrid -pozwalenia na budowę grunty przechodzą na skarb państwa a następnie są wyceniane i jest wypłacane odzkodowanie,kto nie wierzy opis procedury na stronie GDDiA do sprawdzenia i nie motajcie ludzom głowy

B
BarbaraAnna

Jestem mieszkanką Augustowa ,wiem jak bardzo potrzebna jest obwodnica ale każdą budowę zawsze zaczyna się od wykupienia i przygotowania terenu ,było chyba na to sporo czasu.Nie rozumiem tego bałaganu ,Zdaję sobie sprawę że właściciele gruntów będą chcieli wynegocjować najkorzystniejsze dla siebie kwoty i o tym trzeba rozmawiać a nie wchodzić na ich własność zanim cokolwiek ustalono,oczywiście wszyscy mieszkańcy Augustowa chcą bardzo tej obwodnicy ,ale nie uwieńczonej ewentualnymi dramatami ludzi .

z
ziomek

Pani zapomniała ze przed wywłaszczeniem podpisała protokoł opisujacy dokładnie nieruchomosc,wraz z drzewami,budynkami i nie jest juz włascicielem tego terenu.Krzykiem wiecej pieniazkow z tego nie bedzie:)Pozdrawiam

G
Gosiek

A pod obwodnice Sztabina grunty dawno wykupione i nic się nie robi.Tylko w Polsce tak może być !!! Dobrze, że już nie długo wyjeżdżam stąd z całą rodziną na zawsze !!!

v
vilk

Pochylcie głowy i przyjmijcie wyroki boskie z pokorą drodzy eksmitowani i tak macie węcej szcześcia bo musicie opuścić swoje posiadłości do czerwca, a np. za ruskiej okupacji ludzie przed wysyłką na Sybir dostawali od 15 minut do godziny żeby spakować w tobołki najniezbędniejsze żeczy, słuchajcie Pana Rafała Malinowskiego małorolni bo wielkie to panisko: nie miał formalnego obowiazku , a powiadomił !!! co prawda niejaki Dolek Hitler był trochę lepszy bo o rozstrzelaniu opornych powiadamiał stosownymi obwieszczeniami wywieszanymi w gminach ale bidak internetu nie miał, no i zastanawia mnie jedno: jak zwykle urzędniki nie wiedzą , są opóźnieni, niedoinformowani, ale skad np. bizmesmeni wiedzieli dużo wcześniej gdzie konfiturki stoją i Zakłady Górnicze (czytaj żwirownie) namnożyły się wzdłuż zaplanowanej obwodnicy jak przysłowiowe grzyby...

j
jasio

Tysiące urzędników chyba sobie wzajemnie przeszkadzających , bo rozsądku i gospodarskiego podejścia do spraw nie ma . Żałosne .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3