Od apartamentowców po hotele. Mimo pandemii da się rozwijać. Przykładem jest firma Rogowski Development

Materiał informacyjny Rogowski Development
Budownictwo jest szczególną branżą, ze względu na proces inwestycyjny, który czasami bywa bardzo długi. Moment od pozyskania gruntu, do uzyskania pozwolenia na budowę i uzyskania tego towaru do sprzedaży to czasami okres kilku, a nawet kilkunastu lat. Jak się okazuje, Białystok to specyficzne miasto, w którym grunty są dosyć rozdrobnione, a żeby wybudować dużą inwestycję mieszkaniową, czasami niezbędny jest zakup kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu działek od różnych właścicieli, żeby scalić dany grunt i przygotować pod realizację.

W pierwszym okresie wybuchu pandemii, czyli mniej więcej w marcu 2020 roku, spowolnienie w budownictwie było widoczne, ale związane było przede wszystkim z niepokojem klientów, którzy bali się umawiać na spotkania do działów sprzedaży czy notariuszy, nie wiedzieli też czy mogą bezpiecznie wydawać pieniądze.

Czytaj także: Remigiusz Rogowski: Kiedyś, najtrudniej było sprzedać mieszkanie na parterze

Właśnie poprzedni, rok 2020, w naszej firmie, był rokiem rekordowym pod względem sprzedaży. W samym Białymstoku sprzedaliśmy wtedy ponad 700 mieszkań – mówi Remigiusz Rogowski, Prezes Grupy Kapitałowej Rogowski Development.

Trudności rynkowe, a inwestycje

Okazuje się, że mimo dużego „boomu” na mieszkania, na rynku nie obeszło się bez problemów.
Były pewne trudności z pozyskaniem pracowników. Nawet do Białymstoku musieliśmy ściągać firmę wykonawczą z Warszawy, bo już tu na miejscu nie mieliśmy możliwości wykonania niektórych budów. Problemy były także ze ściągnięciem wind do apartamentowców, które miały przypłynąć do nas zza oceanu. Ale to także spowodowane było obostrzeniami w podróżowaniu, transporcie. W tej chwili mamy stabilizację i to jest dla nas najważniejsze. Jest stabilnie gospodarczo i właśnie na rynku pracowniczym, więc cieszymy się, że już ceny nie wariują i można negocjować kwoty z wykonawcą – tłumaczy Prezes Rogowski.

Zielone Dojlidy. To tu powstaje osiedle apartamentów dla osób szukających spokoju w mieście

Okazuje się, że w pierwszej połowie 2020 roku, ludzie masowo zaczęli wycofywać pieniądze z lokat bankowych. Przyczyną było bardzo niskie i nieopłacalne oprocentowanie.

Zobacz: Doskonała inwestycja i dobry start w dorosłe życie. Apartamenty „Kopernik”

Nasi klienci likwidowali swoje lokaty, a pieniądze woleli zainwestować w nieruchomości. Wiadomo, że jest to branża, która ma jedną z największych stop zwrotu włożonych środków. Nasze kawalerki przy ul. Wyszyńskiego wyprzedały się wszystkie. Faktem jest, że dziś ceny najmu nieruchomości mieszkalnych spadły. Ale kiedy na świecie wszystko wróci do normy, mówię o sytuacji związanej z zakażeniami, będziemy mieli społeczną odporność, ceny znów wzrosną i będzie się na tym lepiej zarabiało – dodaje Remigiusz Rogowski.

Stabilizacja umożliwia rozwój, nawet w czasie pandemii

Oprócz budownictwa wielorodzinnego, marka Rogowski Development podjęła się realizacji hotelu dla znanej, światowej marki. Amerykańska sieć hoteli – Hilton, ogłosiła plany otwarcia aż dwóch nowy punktów w Polsce. Jeden z nich powstanie w Tarnowie, drugi w Białymstoku. Nowy hotel w stolicy Podlasia dołączy do grupy 13 innych nieruchomości w Polsce spod marki Hampton by Hilton. Ma być otwarty jeszcze w tym roku.

Otwarcie obu hoteli pozwoli nam zaspokoić potrzeby na usługi hotelarskie na dwóch kluczowych obszarach komercyjnych – mówi Patrick Fitzgibbon, starszy wiceprezes Hilton ds. rozwoju w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Białostocki Hilton będzie nowo wybudowaną sześciopiętrową nieruchomością. Goście będą mieli do dyspozycji 122 pokoje, a także klub fitness, miejsca spotkań i parking.

Obejrzyj debatę: Gospodarka Podlasia w dobie pandemii

Dostrzegliśmy ogromną szansę związaną z wprowadzeniem międzynarodowej marki hotelarskiej do Białegostoku. Cieszymy się, że możemy realizować nasz pierwszy projekt hotelowy z Hiltonem wykorzystując nasze ponad 30-letnie doświadczenie w budowie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Nie możemy się doczekać powitania pierwszych gości hotelowych – przyznaje Radosław Rogowski, wiceprezes Rogowski Development.

Zobacz też: Wygoda w nowoczesnej odsłonie. Apartamenty Sukienna w Białymstoku

Hilton będzie mieścił się przy ul. Lipowej 41, czyli w samym centrum miasta, niedaleko Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Białostockiego Teatru Lalek.

http://www.rogowskidevelopment.pl/

Materiał oryginalny: Od apartamentowców po hotele. Mimo pandemii da się rozwijać. Przykładem jest firma Rogowski Development - Kurier Poranny