Od dziś można składać wnioski o pomoc do ARiMR. Można zyskać aż do 100 tys. na zabezpieczenie wód przed azotanami

oprac. (uk)
Wsparcie adresowane jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich
Wsparcie adresowane jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich Wojciech Matusik
Od dziś do 28 stycznia 2020 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała będzie wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR, można je będzie także składać za pośrednictwem biur powiatowych.

To spore wsparcie, które adresowane jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Czytaj też: Hodujesz zwierzęta? Możesz dostać do 100 tys. zł na azotany, ARiMR ogłasza nabór

Co ważne, o pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję i wynosi do: 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika, 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników.

Pomoc może być przyznana na inwestycje, które zapewnią dostosowanie gospodarstw do wymagań określonych w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, które dotyczą warunków przechowywania nawozów naturalnych (oraz kiszonek – w przypadku młodych rolników).

Czytaj też: Rolnik, który ma za dużo nawozów naturalnych, musi je sprzedać. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał zapłacić karę

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na koszty: budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

Czytaj też: Niewłaściwie przechowujesz nawozy naturalne? To może kosztować cię ponad 3 tys. zł

Każdy złożony wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. Listy kolejności przysługiwania pomocy zostaną opublikowane w terminie 50 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 grudnia 2019, 21:11, Głupotę piszą:

Głupotę piszą żeby złożyć taki wniosek trzeba się na pracować i zapłacić żeby ktoś złożył bo zwykły rolnik nie da rady

Nieprawda, że głupoty. Wielu Rolników dostaje dofinansowania, część odpada głównie z powodu swojego "lenistwa" bo nie wiem jak to inaczej nazwać... Jeśli chcę się o coś starać to podstawą jest PRZECZYTAĆ warunki zawarte w Rozporządzeniu Ministerstwa zamieszczone na stronie ARiMR. Potem jak wypełnić Wniosek i biznesplan też są dokładne instrukcje na stronie ARiMR. Znam osobiście wielu Rolników (nie posiadających wykształcenia) którzy bez pomocy nieudolnych Doradców z ODR na podstawie przeczytanego Rozporządzenia i instrukcji sami wypełnili Wniosek i biznesplan i dostarczyli wymagane dokumenty i dostali dofinansowania. A co do nieudolnych Doradców to też znam ich zbyt wielu, którzy obiecują w ciemno Rolnikom, że się kwalifikują, biorą ciężkie pieniądze za doradztwo i błędne wypełnienie dokumentów, a potem oczerniają Pracowników ARiMR , że złośliwie utrudniają i nie chcą przyznać dofinansowania. Taka jest brutalna prawda o tym dlaczego niby trudno jest dostać pomoc z ARiMR. To co Pan pisze jest bzdurą wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem i pisać, a to umie dziecko z Podstawówki. W razie problemu ze zrozumieniem konkretnego punktu zawsze można zatelefonować do ARiMR i się dopytać.

G
Głupotę piszą

Głupotę piszą żeby złożyć taki wniosek trzeba się na pracować i zapłacić żeby ktoś złożył bo zwykły rolnik nie da rady

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie