Od Legii trzymaj się z daleka...

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
Krzysztof Sz. dziś ma 40 lat. W 1990 r. rzucił studia na gdańskiej AWF i wyjechał za granicę. Chciał pracować w Niemczech, ale los pogonił go za kolejną granicę - 19-latek zaciągnął się do francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Zgłosił się do punku werbunkowego koło Strasburga, przeszedł badania. Później trafił do Aubagne koło Marsylii - do 1 regimentu cudzoziemskiego. Podpisał pierwszy pięcioletni kontrakt. Zaliczył marsze nocne, topograficzne i szkolenie chemiczne. Zdobył wojskową czapkę legionisty, białe kepi. Kolejny kontrakt zawarł na trzy lata. W sumie służył 15 lat.

Po kolejnych awansach trafił do elitarnej jednostki spadochroniarzy. Służył w sekcji zwiadowczej II regimentu powietrzno-desantowego z bazą na Korsyce. Wylatywał w miejsca konfliktów - do Bośni, Kongo, Jemenu, Dżibuti w Afryce wschodniej. Legię opuścił w stopniu kaprala szefa. Wtedy mógł już wynajmować mieszkanie poza koszarami.

Dzisiaj jest emerytowanym legionistą i dostaje około 800 euro francuskiej emerytury wojskowej. Ma podwójne obywatelstwo. Ale za 15-letnią przygodę życia polski wymiar sprawiedliwości wystawił mu rachunek.

Ukarany za Legię

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby były legionista nie zaczął zaglądać do kieliszka. Policja zatrzymała go z bronią w ręku, kiedy w marcu tego roku w Lęborku dobijał się do drzwi sąsiadki.

- Kiedyś na Statoilu w Lęborku zaatakowała mnie grupa mężczyzn. Byłem nietrzeźwy i nie poradziłem sobie. Dlatego chciałem mieć broń - tłumaczył się z nielegalnego jej posiadania. I wypalił: - Trzeźwy bym dał radę, bo w Legii uczyli walki wręcz. Potrafię pokonać nawet sześciu mężczyzn.

W jakiej Legii? Powiększyła się lista zarzutów...

Proces przed słupskim Sądem Okręgowym trwał pół godziny. - Nie miałem zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji na służbę w obcym wojsku - odpowiadał oskarżony. - Walczyliśmy głównie w Afryce. Do Sarajewa pojechaliśmy pod flagą ONZ, ale to była reprezentacja wojska francuskiego.

Obrońca Paweł Skowroński złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował łącznie za nielegalną służbę w Legii oraz posiadanie broni i amunicji bez zezwolenia 1,5 roku w zawieszeniu na trzy. Prokurator nie sprzeciwił się i taki wyrok zapadł.

- Sprawy za służbę w Legii Cudzoziemskiej zdarzają się w Polsce bardzo rzadko - uzasadniał sędzia Jacek Żółć. - Aby móc służyć w obcym wojsku, trzeba mieć zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w konsultacji z ministrem obrony. Chyba że jest się byłym wojskowym, wtedy wystarczy zezwolenie MON. Oskarżony uniknąłby kary, gdyby został wcielony do Legii jako obywatel francuski, zobowiązany do obrony tego kraju. Jednak jego celem było wstąpienie do Legii i czerpanie z tego wynagrodzenia. Dopiero później uzyskał podwójne obywatelstwo.

Z drugiej strony, służba wojskowa w Polsce stała się nieobowiązkowa. To zmniejsza stopień szkodliwości społecznej czynu. Sędzia dodał, że oskarżony umie posługiwać się bronią i nie ma obawy, iż mógłby komuś wyrządzić krzywdę. Jednak musi powstrzymać się od picia.

Polacy są tam od początku

Legia Cudzoziemska powstała w 1831 roku, by bronić francuskich terytoriów zamorskich. Od początku walczyli w niej Polacy. W XX wieku nasi rekruci wcielali się do niej masowo po wprowadzeniu stanu wojennego. Najwięcej Polaków zaciągnęło się do Legii po upadku komuny. W latach 90. stanowili ponad 10 proc. tej zawodowej armii. Walczyli na prawie wszystkich kontynentach. Do Legii wcieliło się sporo uciekinierów przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Przystąpienie Polski do NATO i UE oraz zniesienie obowiązkowej służby wojskowej nie wpłynęły na przepisy. Wciąż wymagana jest zgoda na służbę w obcym wojsku - od MSWiA, a w przypadku byłych żołnierzy od MON. Warunki to niekaralność, brak zaległości podatkowych i ZUS-owskich, niefigurowanie w rejestrze niewypłacalnych dłużników. Przede wszystkim jednak trzeba mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Kiedyś osoby, które chciały służyć za granicą, musiały odbyć w Polsce służbę zasadniczą. Dzisiaj wystarczy przejść kwalifikację wojskową.

- Trzeba stanąć na komisji lekarskiej, dostać kategorię zdrowia i książeczkę wojskową - mówi ppłk Ireneusz Żarkowski, wojskowy komendant uzupełnień w Słupsku. - Reguluje to kpa. Po 14 dniach od uprawomocnienia się decyzji młody człowiek zostaje przeniesiony do rezerwy i teoretycznie nie ma przeciwwskazań, by służyć w obcym wojsku. Z odmową mogą się spotkać osoby z deficytowym zawodem, np. lekarze lub superinformatycy, którzy przydadzą się nam w razie mobilizacji.

Co ciekawe, do ministra obrony nie wpłynął żaden wniosek od byłego wojskowego o zgodę na służbę w Legii Cudzoziemskiej. Z kolei minister spraw wewnętrznych w 2010 r. udzielił 18 zgód, a odmówił w pięciu przypadkach; w 2011 udzielił 12 zgód, a odmówił dwa razy.

- Po zawieszeniu w 2009 roku obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, znacznie wzrosło zainteresowanie obywateli polskich podejmowaniem służby w obcym wojsku - mówi Mateusz Kurzejewski z MSWiA. - Największym zainteresowaniem cieszyła się Legia Cudzoziemska. Jednak od 2011 roku wzrosła liczba wniosków o zgodę na służbę w Bundeswehrze, gdyż 1 lipca tego roku rozpoczął się w niej nabór obywateli innych państw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral
Może taka pokraka jak Ty nie dostanie się, z W-Fu 2 na szynach po 5 przysiadach pogotowie wzywa.
K
Kamil
W dniu 10.09.2016 o 18:48, specnaz napisał:

ale bajka, polakow nie biora do legii cudzoziemskiej , phi

Nosz kur.. ale jesteś tępy...

R
Rr
Farmazon jak ma emeryture francuska to ma francuskie obywatelstwo wiec nie moze byc karany za sluzbe we francuskiej armii pozdro
p
pol

hehehe Polak się nie pucuje ze jest Polakiem od tego zacznijmy druga sprawa jak się masz zamiar zaciągnąć to weź ze sobą bieliznę i środki do higieny osobistej i euro jak się będą pytać po co przyjechałeś to mów że dla Legii a nie dla przygody kasy itp musisz być sprawny fizycznie i psychicznie zero narkotyków itp tam jak już wejdziesz to nie ma odwrotu typu ja chcę do mamy oni Cie nie zapraszali więc dobrze się zastanów bo będziesz ich własnością czyli żołnierzem tzn zrobią z Ciebie życzę sukcesu i Pozdrawiam b. L 2004

s
specnaz

ale bajka, polakow nie biora do legii cudzoziemskiej , phi

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie