MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od początku roku w gospodarstwach doszło do ponad 600 wypadków. Dobre wzorce są szczególnie potrzebne

Jakub Wróblewski
pixabay.com
W woj. podlaskim od początku roku doszło do ponad 600 wypadków. Cztery wypadki przy pracy rolników okazały się śmiertelne. Dlatego też ważne jest, aby promować zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. W tym roku w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” wyróżnienie zdobyli Anna i Mariusz Wnorowscy z Hermanów (gmina Tykocin).

Podczas prac polowych nadal wielu rolników zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Według danych KRUS-u dotychczas w woj. podlaskim zgłoszono 640 wypadków rolników przy pracy. Cztery z przypadków okazały się śmiertelne.

Wypadki w gospodarstwach - statystyki

Wypadki nadal się zdarzają, jednak w porównaniu z minionymi dekadami ich liczba wyraźnie się zmniejszyła. Wskaźnik wypadkowości od 1993 roku spadł z wartości 24,6 do 8,0 w 2023 roku – o 16,6. Zmniejszyła się również liczba zgłaszanych wypadków w ww. okresie, tj. z 66 tys. do 10,7 tys. (ponad 80%) oraz liczba wypłaconych odszkodowań z 42 tys. do 8,4 tys., w tym z tytułu wypadków śmiertelnych z 286 do 45.

Porównując ubiegły rok do bieżącego, obserwujemy lekki wzrost ilości wypadków. W 2023 roku w stosunku do 2022 roku mieliśmy duży spadek (20%) zgłaszanych przypadków. W tym roku mamy wzrost, ale myślę, że w przeciągu kolejnych lat ten spadek będzie się utrzymywał - przekazuje Krzysztof Kozioł, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego podlaskiego KRUS-u.

Rozwój technologii sprzyja bezpieczeństwu

Przyczyną spadku liczby wypadków są chociażby coraz nowocześniejsze technologie wykorzystywane w rolnictwie oraz rosnąca świadomość rolników w kwestii bezpieczeństwa. Działania w zakresie profilaktyki prowadzi chociażby Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ta działalność opiera się na analizie przyczyn i okoliczności zgłaszanych do KRUS wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Kasa wskazuje mieszkańcom wsi przykłady prostych, niekosztownych rozwiązań eliminujących ryzyka wypadkowe, a także zachęca rolników do usuwania zagrożeń i stosowania rozwiązań poprawiających komfort i bezpieczeństwo pracy.

Do promocji zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych KRUS zachęca chociażby poprzez konkursy, które promują dobre zwyczaje. W piątek 13 września rozstrzygnięto konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Wśród wyróżnionych znalazło się gospodarstwo Anny i Mariusza Wnorowskich z Hermanów (gmina Tykocin). Małżeństwo zajmuje się produkcją zwierzęcą. Posiadają 60 krów mlecznych i 60 jałówek młodzieży hodowlanej. Na potrzeby paszowe hodowlanych zwierząt uprawiają kukurydzę, pszenżyto, jęczmień oraz użytki zielone. Pan Mariusz podkreśla, że bezpieczeństwo jest dla niego na pierwszym miejscu.

Robimy wszystko, abyśmy mogli bezpiecznie pracować. Edukujemy i dajemy przykład również naszym dzieciom - przekazuje Mariusz Wnorowski.

Jak dbać o bezpieczeństwo na gospodarstwie

Rolnik mówi, że udział w konkursie podniósł poziom bezpieczeństwa w ich gospodarstwie.

Były trzy etapy. Za każdym razem komisja stwierdzała rzeczy, które można byłoby poprawić i my te zalecenia stosowaliśmy. Dzięki temu te zasady ochrony polepszyły się. Zrobiliśmy to głównie dla siebie. Teraz jest łatwiej, przejrzyściej i przede wszystkim bezpieczniej - podkreślił pan Mariusz.

O bezpieczeństwo podczas prac polowych apeluje również Policja. Przypomina o następujących zasadach:

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni!

  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!

  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.

  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę!

  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie - bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają antypoślizgowej podeszwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna