Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od soboty papierowe zwolnienia lekarskie znikają? Nie do końca. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o e-zwolnieniach

Opr. EW
Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Lekarz, pacjent, pracodawca - wszyscy mają skorzystać na wprowadzeniu e-zwolnień lekarskich. Chodzi o szybszy przepływ informacji, który następuje już w chwili wystawienia e-ZLA.

Jak to przebiega? Lekarz podpisuje zaświadczenie lekarskie przy wykorzystaniu certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego. Wiadomość o wystawieniu e-zwolnienia pracodawca otrzyma na profilu PUE ZUS nie później niż w następnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia. Przekaz taki dotrze również do pacjenta, jeśli posiada on profil świadczeniobiorcy na Platformie Usług Elektronicznych.

Kiedy dostaniesz papierowy wydruk

Od 1 grudnia drukowane zwolnienia lekarskie nie znikają jednak całkowicie.

- Możemy je otrzymać w uzasadnionych przypadkach: zawsze na żądanie nasze, czyli pacjenta oraz gdy nasz pracodawca nie na profilu na PUE ZUS – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Papierowe zwolnienie możemy również otrzymać podczas wizyty domowej w przypadku braku dostępu do Internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS lub podpisu zaufanego.

W tym przypadku w dniu badania pacjent otrzyma od lekarza zaświadczenie papierowe - musi być ono podpisane i z przystawioną pieczątką. Medyk ma obowiązek „zelektronizować” papierowy dokument w ciągu 3 dni roboczych. Lekarze mogą upoważnić asystentów medycznych do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Takim asystentem może być każda osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

- Kluczową kwestią jest to, że asystent medyczny będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz – dodaje Katarzyna Krupicka.

Na czym skorzystamy, a czego musimy dopilnować

Jeżeli pracodawca ma założony profil PUE, jego pracownicy nie będą musieli dostarczać druku zwolnienia do firmy.

- W dobrym tonie jest jednak poinformowanie naszego pracodawcy o nieobecności – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. – Do tej pory bywało, że bardzo chora osoba musiała iść na pocztę lub do zakładu pracy, a czasami nawet prosić osoby z najbliższego otoczenia, aby dostarczyły zwolnienie lekarskie. Teraz nie będzie to potrzebne. Znikają również sankcje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego do płatnika. Już nigdy nasz zasiłek nie zostanie obniżony o 25 proc. za niedostarczenie L-4 w ciągu 7 dni. Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego możemy iść do domu i spokojnie wracać do zdrowia. Zaraz po wystawieniu takiego zaświadczenia pracodawca otrzyma bowiem informację o czasowej niezdolności do pracy swojego pracownika.

Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, wówczas jedyną formalnością, jaką musimy dopełnić, jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego. W przypadku osób, które są pracownikami, jest to druk Z-3, który składa pracodawca. Osoby pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą dostarczyć druk ZAS-53, a osoby prowadzące działalność gospodarczą- Z-3b (jeżeli jest to wniosek pierwszorazowy) lub ZAS-53 (jeżeli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągu).

- Pomimo tego, iż pacjent otrzymujący e-ZLA jest zobowiązany do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, jest to ogromne ułatwienie. Taki wniosek możemy złożyć w późniejszym czasie – wyjaśnia rzeczniczka.

Pracodawca zyska, jeśli ma konto na PUE ZUS

- E-ZLA to również przywileje dla pracodawców. Jedynym warunkiem korzystania z tych przywilejów, jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Katarzyna Krupicka. - Profil zakładany jest bezpłatnie. Korzystając z niego również nie ponosimy żadnych opłat.

Płatnicy zatrudniający powyżej pięciu osób mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE mogą również założyć pracodawcy zatrudniający poniżej 5 pracowników. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu siedmiu dni od założenia profilu muszą w formie pisemnej poinformować swoich pracowników, że nie muszą oni dostarczać do firmy wystawionych zwolnień lekarskich.

- Jeśli tego jeszcze nie zrobili, powinni założyć profil jak najszybciej, aby korzystać z szeregu możliwości związanych nie tylko z e-ZLA – tłumaczy rzeczniczka. - Informacje o chorobie pracownika pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną. Ułatwi to szybkie wyznaczenie zastępstwa do wykonywania zadań pracobiorcy przebywającego na zwolnieniu lekarskim.

Powiadomienie o chorobie pracownika może otrzymywać SMS-em lub wiadomością e-mail. Pracodawca, dzięki PUE, natychmiast widzi zwolnienie lekarskie swojego pracownika, a co za tym idzie, może sam skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia lub wystąpić z wnioskiem o skontrolowanie tego pracownika przez lekarza orzecznika ZUS. Pracodawca ma wgląd do wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Będzie mógł je eksportować oraz zapisać na komputerze lub innym nośniku zewnętrznym.
- Pracodawcy często korzystają z pomocy biur rachunkowych, a dzięki takiemu eksportowi e-ZLA w łatwy sposób przekażą wszystkie dane do tych właśnie biur, aby prawidłowo złożyć dokumenty rozliczeniowe – dodaje Katarzyna Krupicka. -Dzięki e-zwolnieniom komunikacja pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą następuje już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od soboty papierowe zwolnienia lekarskie znikają? Nie do końca. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o e-zwolnieniach - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna