W Podlaskiem przybędzie zespołów ratownictwa medycznego. Na razie do końca roku
Droga krajowa nr 19, rejon miejscowości Deniski. 72-letni kierowca passata zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z nissanem. Kierowca i pasażer z tego drugiego auta karetka zabrała do szpitala w Bielsku Podlaskim. Po 72-latka w najcięższym stanie przyleciał śmigłowiec LPR i przetransportował do placówki w Białymstoku. Tak samo było w przypadku kierowcy fiata, który został ranny po zderzeniu z audi na drodze miedzy miejscowościami Trześcianka a Żywkowo. To przykłady z tego roku.
Czytaj też:
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to najszybszy środek transportu. Śmigłowiec jest w stanie dotrzeć w bardziej niedostępne miejsca.
W woj. podlaskim jedyna baza funkcjonuje w Białymstoku. Jest to baza dzienna. Załoga (ratownicy medyczni, pielęgniarze, lekarze i piloci) dyżuruje od godz. 7 do 20. Śmigłowce startują z lotniska Krywlany.
Nie ma nocnych lotów. Najbliższe całodobowa baza znajduje się w Warszawie i Lublinie. O wydłużenie dyżuru LPR stacjonującego w Białymstoku wystąpił do Ministerstwa Zdrowia wojewoda podlaski. Stało się do po sugestii dowództwa Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, które do niedawna prowadziło operację wojskową związaną z kryzysem migracyjnym i ochroną wschodniej granicy Polski.
Więcej ratowników to bezpieczeństwo mieszkańców i służb ochraniających granice
Resort wyraził zgodę. Od 1 września (na razie) do końca roku dyżur będzie całodobowy.
- To oznacza jeden zespół ratownictwa medycznego więcej w tym rejonie - zaznacza Justyna Sochacka, rzecznik LPR. - Będziemy bazować na personelu, który posiadamy. Nie mamy potrzeby zwiększania zatrudnienia, gdyż jest to zmiana tymczasowa. W ciągu tych 4 miesięcy dyżury w Białegostoku będą pełnić dodatkowe osoby z ościennych baz.
Podlaski Urząd Wojewódzki przeanalizował także liczbę wyjazdów karetek do osób potrzebujących pomocy. Uznał, że potrzebne jest usprawnienie.
- Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców województwa podlaskiego, ale również służb, które ochraniają naszą granicę, stąd też duży nacisk położyliśmy na uruchomienie dodatkowego zespołu w Hajnówce – podkreśla wojewoda Jacek Brzozowski.
Zobacz także:
W ramach aktualizacji Planu działania systemu ratownictwa medycznego "Państwowe Ratownictwo Medyczne" ministerstwo zdrowia zgodziło się na uruchomienie od września nowego całodobowego Zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) stacjonującego w Hajnówce, ale także wydłużenie istniejącego w Nowogrodzie (pow. łomżyński) do 24 godzin. W Białymstoku zostanie ponad to uruchomiony nowy 12-godzinny ZRM stacjonujący przy ul. Wielkopolskiej.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?