Artykuł "Short-term and Long-term Rates of Postacute Sequelae of SARS-CoV-2 Infection. A Systematic Review" opublikowany został 13 października w JAMA Network. To duży przegląd 57 badań obejmujących ponad 250 000 osób z kilkunastu krajów, które przeżyły COVID-19. Celem analizy była odpowiedź na pytanie, jakich krótkoterminowych oraz długoterminowych skutków COVID-19 doświadczają pacjenci.
Wszystkie wymienione w badaniach skutki COVID-19 z ich procentową częstością występowania wymieniamy w galerii zdjęć.
Zgodnie z założeniami naukowców, krótkoterminowe skutki COVID-19 to takie, które trwają od 1 do 2 miesięcy od potwierdzenia zakażenia. Skutki utrzymujące się od 2 do 5 miesięcy określone zostały jako "średnioterminowe", a trwające powyżej 6 miesięcy - jako "długoterminowe".
Przeczytaj też:
Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia - na podstawie dotychczasowych badań i obserwacji - opracowała definicję tzw. długiego COVID-19 ("long-COVID"). Według WHO w przypadku long-COVID najczęściej ujawnia się co najmniej 1 dolegliwość w okresie 3 miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej 2 miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą.
W przypadku długiego COVID-19 niekorzystne skutki zdrowotne różnią się w zależności od osoby. Jednak badania opublikowane w JAMA Network wykazały, że ponad połowa chorych doświadcza pogorszenia ogólnego samopoczucia, co skutkuje utratą wagi, zmęczeniem, gorączką lub bólem.
Jak ustalili naukowcy, większość następstw obejmowała zaburzenia psychiczne, płucne i neurologiczne, które występowały dłużej niż 6 miesięcy po ekspozycji na SARS-CoV-2.
Przeczytaj też:
Około 20% osób zgłaszało zmniejszoną mobilność, 25% - problemy z koncentracją (tzw. „mgła mózgowa”), u 30% rozwinęły się zaburzenia lękowe, 25% miało problemy z oddychaniem, a 20% doświadczało wypadania włosów lub wysypek skórnych.
Powszechne okazały się też problemy sercowo-naczyniowe, a więc ból w klatce piersiowej i kołatanie serca, podobnie jak problemy żołądkowe i żołądkowo-jelitowe.
Według naukowców długotrwałe skutki mogą dotyczyć wszystkich chorujących, nawet bezobjawowo, jednak dotychczasowa obserwacja wykazuje, że bardziej nasilone objawy długiego COVID-u wykazują osoby z cięższym przebiegiem choroby, które wymagały hospitalizacji, a objawy u nich utrzymują się przez 7 miesięcy lub dłużej.
Przeczytaj też:
Artykuł opublikowany w JAMA Network:"Short-term and Long-term Rates of Postacute Sequelae of SARS-CoV-2 Infection. A Systematic Review"
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Monika Richardson rozstała się z partnerem. Wyszło na jaw o co poszło
- Pierwszy lot chińskiego samolotu pasażerskiego. Ma konkurować z Airbusem i Boeingiem
- Maciej Maleńczuk wyznał to ze sceny w Sopocie. Siedział w więzieniu ponad 500 dni
- Kultowa polska komedia miała nigdy nie powstać. Wszystko przez... "Ojca chrzestnego"