MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od zaburzeń koncentracji i zwłóknienia płuc po depresję. Jakie są najczęstsze skutki COVID-19?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jakie są najczęściej zgłaszane przez pacjentów skutki COVID-19? Dotyczą one różnych sfer: neurologicznej, psychicznej, oddechowej, ruchowej, skórnej itd. Mogą utrzymywać się krócej lub dłużej. Aby zobaczyć, z jakimi skutkami przechorowania COVID-10 borykają się pacjenci, przejdź do kolejnych zdjęć!
Jakie są najczęściej zgłaszane przez pacjentów skutki COVID-19? Dotyczą one różnych sfer: neurologicznej, psychicznej, oddechowej, ruchowej, skórnej itd. Mogą utrzymywać się krócej lub dłużej. Aby zobaczyć, z jakimi skutkami przechorowania COVID-10 borykają się pacjenci, przejdź do kolejnych zdjęć! Pixabay
Według badań nad długoterminowymi skutkami choroby, opublikowanych w czasopiśmie JAMA Network Open, co najmniej 50% osób, które przeszły COVID-19, doświadcza różnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Artykuł "Short-term and Long-term Rates of Postacute Sequelae of SARS-CoV-2 Infection. A Systematic Review" opublikowany został 13 października w JAMA Network. To duży przegląd 57 badań obejmujących ponad 250 000 osób z kilkunastu krajów, które przeżyły COVID-19. Celem analizy była odpowiedź na pytanie, jakich krótkoterminowych oraz długoterminowych skutków COVID-19 doświadczają pacjenci.

Wszystkie wymienione w badaniach skutki COVID-19 z ich procentową częstością występowania wymieniamy w galerii zdjęć.

Zgodnie z założeniami naukowców, krótkoterminowe skutki COVID-19 to takie, które trwają od 1 do 2 miesięcy od potwierdzenia zakażenia. Skutki utrzymujące się od 2 do 5 miesięcy określone zostały jako "średnioterminowe", a trwające powyżej 6 miesięcy - jako "długoterminowe".

Przeczytaj też:

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia - na podstawie dotychczasowych badań i obserwacji - opracowała definicję tzw. długiego COVID-19 ("long-COVID"). Według WHO w przypadku long-COVID najczęściej ujawnia się co najmniej 1 dolegliwość w okresie 3 miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej 2 miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą.

W przypadku długiego COVID-19 niekorzystne skutki zdrowotne różnią się w zależności od osoby. Jednak badania opublikowane w JAMA Network wykazały, że ponad połowa chorych doświadcza pogorszenia ogólnego samopoczucia, co skutkuje utratą wagi, zmęczeniem, gorączką lub bólem.

Jak ustalili naukowcy, większość następstw obejmowała zaburzenia psychiczne, płucne i neurologiczne, które występowały dłużej niż 6 miesięcy po ekspozycji na SARS-CoV-2.

Przeczytaj też:

Około 20% osób zgłaszało zmniejszoną mobilność, 25% - problemy z koncentracją (tzw. „mgła mózgowa”), u 30% rozwinęły się zaburzenia lękowe, 25% miało problemy z oddychaniem, a 20% doświadczało wypadania włosów lub wysypek skórnych.

Powszechne okazały się też problemy sercowo-naczyniowe, a więc ból w klatce piersiowej i kołatanie serca, podobnie jak problemy żołądkowe i żołądkowo-jelitowe.

Według naukowców długotrwałe skutki mogą dotyczyć wszystkich chorujących, nawet bezobjawowo, jednak dotychczasowa obserwacja wykazuje, że bardziej nasilone objawy długiego COVID-u wykazują osoby z cięższym przebiegiem choroby, które wymagały hospitalizacji, a objawy u nich utrzymują się przez 7 miesięcy lub dłużej.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna