MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości nie działa w nocy. Raport NIK krytyczny wobec GITD

AIP
fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Spośród 204 tys. zarejestrowanych i zweryfikowanych wykroczeń popełnionych w latach 2015-2017 na drogach objętych odcinkowym pomiarem prędkości, w Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. spraw. Głównym powodem były niedobory kadrowe w Inspektoracie. W związku z tym GITD znacząco ograniczał rejestrację wykroczeń programując urządzenia nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

Odpowiedzią na niezadowalający poziom bezpieczeństwa na polskich drogach i liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych miał być projekt „Budowa systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Okazuje się, że odcinkowy pomiar prędkości praktycznie nie spełnia swojej roli w nocy. Ponad 67 tys. spraw zostało odrzucanych z powodu... nieczytelności zdjęć.

"W przypadku całego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym przedawniło się aż 1,6 mln wykroczeń, o wartości kar wynoszącej ok. 371 mln zł. Przyczyną tego były wadliwe regulacje prawne w zakresie możliwości ustalania i karania sprawców wykroczeń, a przede wszystkim niewystarczająca obsada kadrowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Liczba pracowników obsługująca system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym na koniec 2018 roku wynosiła bowiem 243 osoby i o blisko jedną czwartą odbiegała od założeń przyjętych w Projekcie przy jednocześnie wysokiej rotacji kadry, sięgającej w 2018 roku aż 90 proc." - czytamy w raporcie.

Kontrolerzy NIK wskazują na konieczność podjęcia natychmiastowych zmian organizacyjnych i prawnych w kwestii odcinkowego pomiaru prędkości.

NIK podkreśla, że wypadki drogowe to w dalszym ciągu jedna z najczęstszych przyczyn śmierci Polaków.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna