Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew i daj nadzieję.Czeka Nergal i inni chorzy

(luk)
„Twarzą” ogólnopolskiej akcji jest chory na białaczkę lider metalowego zespołu Behemoth – Adam „Nergal” Darski
„Twarzą” ogólnopolskiej akcji jest chory na białaczkę lider metalowego zespołu Behemoth – Adam „Nergal” Darski
W galerii Alfa odbędzie się akcja pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku.

Dawca

Dawca

Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, trzeba mieć 18-50 lat i dobry stan zdrowia. Czynniki wykluczające zostanie dawcą to: zakażenie wirusem HIV, obecność antygenu HB i przeciwciał anty HCV, aktywna gruźlica, cukrzyca wymagająca podawania leków, aktywna astma, przebyty zawał serca, epilepsja, nadciśnienie, stosowanie leków hormonalnych, ciąża, łuszczyca, niedawno zrobiony tatuaż. Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednej bazy rejestrującej.

Kilkakrotnie wzrosła w ostatnim czasie liczba osób zgłaszających się do krajowych rejestrów potencjalnych dawców szpiku. To efekt m.in. nagłośnienia choroby i poszukiwania dawcy dla lidera zespołu Behemoth - Adama "Nergala" Darskiego. W najbliższą sobotę odbędzie się kolejna ogólnopolska akcja poszukiwania dawców dla wokalisty Behemoth i innych chorych, potrzebujących przeszczepu szpiku.

- Duże znaczenie ma to, że Nergal nie ukrywa swojej choroby, przez co dużo mówi się o problemach z pozyskiwaniem dawców w Polsce - mówi Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - W efekcie jest coraz więcej ludzi, którzy chcą się zarejestrować w banku potencjalnych dawców szpiku. W tym roku do nas zgłosiło się już kilkaset takich osób.

Sobotnią akcję wspiera swoim wizerunkiem sam Nergal, który działa w ten sposób na rzecz wszystkich chorych w Polsce i na świecie. Znalezienie dawcy niespokrewnionego nie jest bowiem łatwe - prawdopodobieństwo wynosi 1:25 000. Dlatego ważne jest, aby banki były jak najliczniejsze. Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku w Warszawie na koniec sierpnia liczył 103 tys. osób (bank światowy - 2 mln).

- W niektórych chorobach, głównie nowotworowych, przeszczep od osoby niespokrewnionej to jedyna szansa na życie - mówi prof. Janusz Kłoczko, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Niestety, nie wszyscy mogą doczekać zabiegu.

Rocznie na Podlasiu przeszczepu szpiku potrzebuje około 20-30 chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna