Oddał tysiące zł, odzyskał 89 groszy

Rafał Bieńkowski [email protected]
oprac. graf. R. Mogilewski
Udostępnij:
Niecodzienna historia naszego Czytelnika.

Tylko 89 groszy odzyskał nasz Czytelnik z Grajewa, który przed laty wpłacił kaucję za mieszkanie. Wówczas wydał na nią prawie dwie miesięczne wypłaty. Był bardzo zaskoczony, gdy po tym jak jego rodzina wykupiła lokal otrzymał tylko trochę drobnych.

- Bądź tutaj mądry w tej naszej Polsce, jak takie kwiatki wychodzą - mówił rozgoryczony 70-letni mieszkaniec Grajewa, który o całej sprawie postanowił opowiedzieć naszemu dziennikarzowi.
Mężczyzna postanowił walczyć z miastem o odzyskanie większej sumy pieniędzy, ale sprawa nie jest łatwa.

Czytelnik: Pieniądze trzeba naliczać proporcjonalnie

Ta niecodzienna historia ma swój początek w 1974 r. Wtedy to nasz Czytelnik otrzymał z miejskich zasobów mieszkanie. Wówczas, trzeba było jednak wpłacić kaucję w wysokości 3432 zł. Małżonka mieszkańca osiedla Południe wpłaciła pieniądze dokładnie 25 marca 1974 r.

W listopadzie 2010 r. rodzina wykupiła jednak wspomniane mieszkanie na własność. W związku z tym grajewianin chciał odzyskać wpłaconą przed laty kaucję, bo jak twierdzi, było to jedynie zabezpieczenie.
Kaucję odzyskał w 2011 r. Zakład Administracji Domów Mieszkalnych w Grajewie wypłacił mu 34 grosze kaucji i 55 groszy odsetek. W urzędowych pismach wyjaśniono, że kaucja wpłacona została przed denominacją złotego i po przeliczeniu, jej suma spadła zaledwie do kilkudziesięciu groszy.

W grudniu ubiegłego roku 70-latek wysłał pisemne odwołanie do dyrektora Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych. Prosił w nim o ponowne przeliczenie zwrotu wpłaconej niegdyś kaucji.
- Chodzi mi o to, aby podczas obliczeń została zachowana siła nabywcza pieniądza - uważa mieszkaniec. - W 1974 r. 3432 zł to były dwie średnie pensje miesięczne. Dokładnie pamiętam, że w 1975 r. zarabiałem 2100 zł brutto. Proporcje powinny zostać zachowane.
Dyrektor odwołania jednak nie uwzględnił.

Spór może rozstrzygnąć tylko sąd
Grajewianin przyznaje, że rozważa teraz skierowanie sprawy do sądu, aby tam walczyć o odzyskanie większej sumy pieniędzy.
- Najpierw skontaktuję się z radcą prawnym. Może uda się coś wskórać, bo prawo jest dla nas w tym przypadku bardzo krzywdzące. Mam jednak nadzieję, że uda się sprawę załatwić w inny sposób - mówi Czytelnik.

Niecodzienność całej sytuacji dostrzegają nawet sami urzędnicy Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych. Przyznają jednak, że mają związane ręce.
- Nie można oczywiście wykluczyć, że jest to w pewnym stopniu błąd ustawodawczy - mówi Edward Kupiec, dyrektor ZADM. - Takie sytuacje się zdarzają, ale są to pojedyncze przypadki. Jeśli ktoś nie zgadza się z takim naliczaniem pieniędzy, może ubiegać się o swoje prawa w sądzie. Wtedy do każdej sytuacji podchodzi się indywidualnie.

Zdaniem radców prawnych nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W niektórych okolicznościach można bowiem domagać się w sądzie zmiany wysokości takiego świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pinokio
Prawdopodobnie mam wycinek z gazety sprzed kliku lat, gdzie pisze, ze jest wyrok Sądu Najwyższego który stwierdza, że kaucje mieszkaniowe muszą być przed wypłatą rewaloryzowane!
H
Heniek
A w drugą stronę mechanizm też powinien działać....Czyli dajesz 20zł i kupujesz mieszkanie.
Albo 10 groszy i spłacasz dług.

To totalne złodziejstwo !!!!!!!!!!!!!!!
Y
YOGI BABU
No i dziadek będzie się sądził. Będą sprawy, odwołania a później po około 20 latach wyrok że trzeba zrewaloryzować do kwoty około 300zł. Na każdą sprawę trzeba będzie się zgłaszą a koszty z dojazdami zakładaniem sprawy adwokata będą rosły. Nieważne sprawa będzie wygrana. Oto cała prawda naszych polskich ambicji. Tylko jeszcze jedno ile się nerwów straci to ta kwota nie jest tego warta.
R
Rysiek z Arkansas
Facet zapomnial gdzie zyje. To Polska!!!!
☼☼☼
W 1974 nie było takich telewizorów jak na obrazku. To TV z lat 80.
t
traveler
fajne - kiedyś (w 1972r) wypłacono mi premię - 1.500zł w bonach PKO. Kiedy chciałem je zrealizować już po denominacji, w PKO BP wyliczono ich wartość na ok. 3 zł. Dałem je wnuczkom jako memento, aby wiedziały i pamiętały w jakim złodziejskim kraju żyją
12 groszy
Wyslijcie ten artykuł za granice do Niemiec lub Holandii i poproscie czytelników o wpisy.Tego jeszce nie spotkałem!!!Denominacja?co ma piernik do wiatraka???
:-)
Masz racje Mikołaj. Juz komornik tego pana by dawno zlicytował i jeszcze jego wnuki by spłacały. Ale taka to nasza ojczyzna złodziejka. Ja miałem książeczkę mieszkaniową. Wpłacane było wiele lat po 100zł (1/6 pensji miesięcznie, więc nie mało). Po 90 roku, denominacjach itd. dostałem na niecały kilogram cukierków. Więc mój kraj orżnął mnie i moich rodziców. I takich osób albobardziej ograbionych przez państwo polskie jest wiecej. I żal bierze że niejedna menta teraz okrzykuje się samorządowcem i na łapówach, dietach majątków się dorabia. Prawo ustanawiają bogaci dla biednych. Niestety. Powinoo być tak, że co miesiąc GUS przelicza pensje na bochenki chleba. Wpłacisz rownowartość 100 bochenków w 1970 to w 2012 odbierasz rowniez rownowartość 100 bochenków. A tak zwykły obywatel orżnięty zostaje to tak sie kupa kolesi 460 posłów dogada z lobbystami za profity, a cała resza co nie ma nic do powiedzenia płaci coraz więcej i więcej na darmozjadów. W końcu bogaci powstają staąd, że mają wpływ na prawo i tworzą te prawo w ten sposób aby jak nabardziej wydoić masy i na tym zbić majątek. Żadna to nowina. A Polska to juz wyjątkowo schamiony kraj i bezczelny.
N
NieŚwięty_Mikołaj
Uuuuu, a gdyby to od tego Pana domagali się zwrotu kałcji to zaręczam, że nie wyszłoby 99gr, a 9900zł . Wtedy napewno wyliczenia wyglądałyby inaczej hahaha
Dodaj ogłoszenie