Jak wskazują eksperci z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, postęp hodowlany to efekt tworzenia i upowszechniania odmian dostosowanych do warunków środowiska oraz oczekiwań producentów. Odpowiedni dobór odmian pozwala skutecznie wykorzystać wysoki potencjał wytworzony dzięki nauce. Cechy wyróżniające poszczególne odmiany to:
- wyższa odporność na choroby grzybowe,
- podwyższona tolerancja na niskie pH gleby,
- lepsze przystosowanie do niższego poziomu agrotechniki,
- wyższa od przeciętnej zimotrwałość odmian.
W Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie odbyło się posiedzenie Podlaskiego Zespołu ds. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Była tam omawiana aktualizacja Listy Odmian Zalecanych do uprawy na terenie województwa podlaskiego (LOZ) na rok 2020 dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku ozimego, roślin bobowatych grubonasiennych i soi oraz kukurydzy użytkowanej na kiszonkę i ziarno. Przedstawione zostały także charakterystyki nowych odmian zarejestrowanych w 2020 roku.
Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) jest systemem stałych lub okresowych badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym, wpisanych do Krajowego rejestru lub znajdujących się we Wspólnotowych katalogach odmian, obejmującym swym zakresem nie tylko doświadczenia odmianowe, ale również odmianowo-agrotechniczne.
Wielu rolników w województwie podlaskim uprawia kukurydzę, która jest rośliną coraz bardziej popularną, o czym świadczy zwiększający się areał uprawy. Wybór odmiany kukurydzy jest zadaniem wymagającym dokładnej analizy. Jedną z ważniejszych cech, którą bierze się pod uwagę jest stabilność plonowania, a więc odmiana powinna osiągać zadowalające plony nawet w niesprzyjających latach. Na przykład w tym roku w Polsce do uprawy poleca się 26 odmian kukurydzy na ziarno, natomiast w województwie podlaskim wskazanych jest 19 odmian.
Wybierając odmianę do uprawy warto wziąć pod uwagę wyniki doświadczeń prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Wyniki PDO dają odpowiedzi na pytania dotyczące przede wszystkim plonowania.
Tutaj znajdziesz Listę Odmian Zalecanych (LOZ) na 2020 rok w województwie podlaskim: