Odpowiednie warunki do nauki

  Odpowiednie warunki do nauki

  Leszek Kalinowski, Gazeta Lubuska

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Urządzając pokój dla ucznia musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości mebli, kąciku do nauki, czyli biurku i lampce oraz o... mądrym rozmieszczeniu zabawek w pokoju.
  Odpowiednie warunki do nauki

  ©Fot. Leszek Kalinowski, Gazeta Lubuska

  - Urządziliśmy naszemu dziecku pokój. To było rok temu. Wtedy jeszcze nasz Igor chodził do przedszkola. Teraz jest już w szkole. I widzimy, że to co sprawdzało się dla przedszkolaka, niekoniecznie pasuje dla ucznia - opowiadają rodzice pierwszoklasisty.

  Okazuje się, że wygląd pokoju, sprzęt mają wpływ nie tylko na samopoczucie, zdrowie, jak i wyniki w nauce. Sprzęty i meble do pokoju dziecka powinny mieć odpowiednie atesty lub certyfikaty. W domowym kąciku do lekcji i zabawy dziecko spędza przecież wiele godzin. Urządźmy je tak, by sprzyjało prawidłowemu kształtowaniu się kręgosłupa i prawidłowemu rozwojowi ucznia.

  Kupując meble dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na to, czy materiały pochodzenia chemicznego, czyli lakiernicze, kleje, tworzywa sztuczne, mają atest Państwowego Zakładu Higieny lub innej instytucji upoważnionej do atestowania tego typu wyrobów.

  - Bardzo ważny jest też dobór krzesełek, stolików, biurek do wzrostu dziecka. Należy zmierzyć wysokość od podłogi do krzesełka i od podłogi do stołu, blatu biurka - mówi pedagog Krystyna Rolnik

  promocja


  Dopasuj mebelki, dobierz oświetlenie
  - Na pewno godne polecenia są meble, w których wysokości te można dowolnie regulować i zmieniać wraz ze zmianą wzrostu dziecka.

  I tak jeśli dziecko ma 98-112 cm - to wysokość do siedziska musi wynieść 26 cm, a wysokość do stołu - 46 cm (wzrost - 121-127cm -wysokość do siedziska - 30 cm -wysokość do stołu - 52 cm, wzrost - 127-142cm -wysokość do siedziska - 34 cm -wysokość do stołu - 58 cm,
  wzrost - 142-157cm -wysokość do siedziska - 38 cm - wysokość do stołu - 64 cm,
  wzrost - 157-172 cm - wysokość do siedziska - 42 cm - wysokość do stołu - 70 cm).
  Bardzo ważne jest też poprawne rozmieszczenie źródła światła nad biurkiem, przy którym nasza pociecha odrabia lekcje. Dzięki spełnieniu odpowiednich norm możemy ustrzec dziecko przed chorobami oczu.

  - Biurko najlepiej postawić naprzeciw okna lub w najbliższej jego okolicy - podpowiada architekt wnętrz Piotr Żachowicz. - Chodzi o to, by jak najwięcej naturalnego światła wpadało właśnie przez okno. Jest ono bowiem równomiernie rozłożone, wszystkie przedmioty oświetla jednakowo. Więc wzrok dziecka przy odrabianiu lekcji nie męczy się.

  Trudno jednak rozwiązywać zadania domowe, gdy zimą ciemno się robi się za oknem już po 15.00. Konieczne jest sztuczne oświetlenie. Powinno się je ustawić po lewej stronie, by ręka trzymająca długopis nie rzucała cienia na zeszyt.

  - Uczniowie leworęczni na swym biurku muszą postawić lampkę z prawej strony - dodaje K. Rolnik.
  Warto pamiętać też, że tzw. jarzeniówki bardzo źle wpływają na oczy.

  Zwróćmy uwagę także na to, by lampka miała klosz nieprzepuszczający światła do góry. Musi ono być skierowane na książki i zeszyty a nie np. na twarz ucznia. Jeśli nasza pociecha siedzi przy komputerze, to zadbajmy o to, by znajdowała się w odległości 45-75 cm od monitora.  Zabawki w szeregu
  Zadbajmy o to, by pod ręką na półce znalazły się słowniki, encyklopedie i inne kompendia wiedzy. Nauczmy dziecko korzystania z nich, a nie tylko zaglądania do internetu.

  - Nie bez znaczenia są też zabawki i gry, którymi lubi się bawić nasza pociecha. Muszą one być tak poustawiane, by nie rozpraszały dziecka podczas odrabiania lekcji. Nie stawiajmy ich zatem na biurku - przypomina pedagog.

  - Dobrze, gdy pokój pomalujemy na stonowane, pastelowe kolory. Zbyt wyraziste i krzykliwe będą utrudniały skupienie nad zadaniami, a niekiedy nawet mogą wywoływać agresję. Podobnie z muzyką, może towarzyszyć nauce pod warunkiem, że jest instrumentalna (piosenki rozpraszają) i nie jest za głośna. Psychologowie podkreślają, że najlepsza do nauki jest muzyka barokowa.

  Od najmłodszych lat musimy także w naszych dzieciach wyrabiać nawyk sprzątania po sobie. Warto więc pomyśleć o skrzyniach, segregatorach, szafkach i pudełkach, w którym można pochować zabawki i skarby ucznia. Dobrze też jest mieć miejsce na tablicę. Umieścimy na niej nasz tygodniowy rozkład zajęć i zakres naszych obowiązków. Tak zawarty kontrakt między rodzicami a ich pociechą z pewnością spowoduje, że nie trzeba będzie mówić o konflikcie pokoleń.

  W urządzaniu pokoju ważne jest też to, żeby to dziecko także miało wpływ na to, co się w nim znajdzie. Pozwólmy mu wyrażać opinię na temat rozmieszczenia mebli i wystroju pokoju. Wszak to ono będzie w nim spędzać najwięcej czasu.


  Źródło: Uczeń musi mieć swój kąt - www.gazetalubuska.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!