Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust św. Rocha w Białymstoku ku czci patrona (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Niedziela  (16 sierpnia) to dzień dorocznego odpustu ku czci św. Rocha, patrona parafii
Niedziela (16 sierpnia) to dzień dorocznego odpustu ku czci św. Rocha, patrona parafii Donata Żmiejko
W sposób szczególny białostoczanie uczcili św. Rocha - patrona chroniącego od zarazy. Na sumę odpustową została zaproszona cała parafia, pielgrzymi, goście, a szczególnie lekarze, weterynarze i rolnicy.

Kościół pw. św. Rocha to jedna z najpiękniejszych świątyń w Białymstoku. Niedziela (16 sierpnia) to dzień dorocznego odpustu ku czci św. Rocha, patrona parafii. Msze odbywały się według porządku niedzielnego, a więc w godz. 6.30, 8, 9.30, 11, 12.30 - suma odpustowa.

W dniu odpustu wierni obchodzili wokół ołtarza św. Rocha oraz kościół – z modlitwą różańcową, jako przygotowanie do mszy świętej. W czasie odpustu były zbierane dwie tace. Pierwsza na dalsze remonty schodów nad pomnikiem smoleńskim oraz schodów w kierunku dworca nr 4. Druga na msze św. wotywne ku czci św. Rocha, sprawowane w każdy wtorek o godz.18 w intencjach ofiarodawców z odpustu, złożonych na tacę, do skarbonki lub zapisanych. Przy kaplicy św. Rocha były zapisywane intencje mszalne indywidualne i składkowe.

- Jako mała dziewczynka przychodziłam z rodzicami i bratem na odpust św. Rocha, a teraz jestem tutaj z moimi dziećmi i wnukami, bo to jest dla nas tradycja, wielkie święto – mówi Katarzyna Kalinowska. - A dzieci tradycyjnie zatrzymują się przy straganach – tak, jak to kiedyś było, oczywiście jakieś słodycze trzeba kupić.

Św. Roch żył prawdopodobnie w latach 1345-1377, ale wiadomości, które o nim pozostały, są fragmentaryczne. Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców.

Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzy. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany. W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha.

W Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy.
W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim.

Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego czci.
Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki; opiekun zwierząt domowych. To patron Centrum Rehabilitacji w Łomży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna