Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrobina egzotyki, czyli Orient na wyciągnięcie ręki.

wj
W. Jakubicz
To jedna z wielkich zalet naszego regionu.

Wcale nie musimy wyjeżdżać do dalekich krajów, by poznać smak Orientu. Mieszkańcy naszego regionu mogą wsiąść w samochód i w kilkadziesiąt minut dostać się do niezwykle klimatycznych miejscowości. Już od ponad 330 lat Tatarzy są obecni na terenach Podlasia. Ziemie nadawano im głównie jako zapłatę za służbę wojskową. Od XVII wieku ich liczba systematycznie rosła, ale po II Wojnie Światowej w granicach Polski pozostały jedynie dwie wsie tatarskie: Kruszyniany i Bohoniki. Choć największe skupisko Tatarów znajdziemy dziś w Białymstoku, to właśnie te wsie warto odwiedzić, by na własne oczy obejrzeć ślady islamu na ziemiach polskich. To ważny element słynnej wielokulturowości Podlasia.

Bohoniki to niewielka wieś położona niedaleko Sokółki. Właśnie tutaj na przełomie XVII i XVIII wieku powstał pierwszy w okolicy meczet, który niestety nie dotrwał do naszych czasów. Świątynię, którą możemy dziś oglądać w Bohonikach powstała prawdopodobnie w XIX wieku. Meczet jest budowlą drewnianą, zbudowaną na planie prostokąta. Zgodnie z zasadami islamu podzielono go na część męską i żeńską. Dach budowli wieńczy niewielka wieżyczka zakończona półksiężycem.

Mizar, czyli muzułmański cmentarz, jest oddalony o kilkaset metrów od wsi. Większość grobów pochodzi z okresu powojennego, ale niektóre z nich są datowane na początek XX wieku.

Na terenie gminy Krynki znajduje się druga tatarska wieś - Kruszyniany. Znajdujący się tu meczet powstał prawdopodobnie w XVIII wieku (dokładna data nie jest znana). Jest to świątynia nieco większa niż ta w Bohonikach, wyróżnia się dwoma wieżami zakończonymi kopułami. We wnętrzu świątyni, podobnie jak w Bohonikach, podziwiać możemy artystycznie wypisane cytaty z Koranu, a na podłodze kolorowe dywany.

Tuż obok meczetu znajduje się mizar. Najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku.

W Kruszynianach można skosztować tatarskiego jadła. Słynną na cały kraj Tatarską Jurtę prowadzą tu państwo Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie.

Szczegółowe informacje o Kruszynianach i Bohonikach można znaleźć na stronie na www.szlaktatarski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna