Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzucenie spadku po pół roku

red
Alicja Surel
Alicja Surel Anatol Chomicz
Podczas cotygodniowego dyżuru redakcyjnego gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Ponad pół roku temu zmarł mój daleki krewny, który był kawalerem i nie posiadał żadnego wartościowego majątku, a jedynie same długi. Najbliższa rodzina odrzuciła spadek, więc w ich miejsce weszli dalsi krewni, w tym i ja. Czy - mimo upływu sześciu miesięcy od śmierci kuzyna - mogę jeszcze odrzucić po nim spadek, a jeśli tak, to w jaki sposób?

- Zasady liczenia terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku określił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. akt: VCSK 18/12. I tak, w postanowieniu tym SN orzekł, że początek terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku liczony jest w odniesieniu do każdego spadkobiercy od dnia, w którym dowiedział się on z właściwego, pewnego źródła o tytule powołania. Oznacza to, że bieg terminu na złożenie oświadczenia liczony jest oddzielnie, zarówno co do każdego spadkobiercy, jak i co do każdego z tytułów powołania. Przy dziedziczeniu ustawowym, w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności, z uwagi na odrzucenie spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę, termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dochodzącego w dalszej kolejności, rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę.

Jeśli więc od dnia, w którym oficjalnie dowiedziała się Pani o tytule powołania do spadku, nie minęło jeszcze sześć miesięcy, może Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Oświadczenie o odrzuceniu (bądź przyjęciu) spadku może być złożone na kilka sposobów:

* przed notariuszem - przekazuje on później oświadczenie do sądu spadku,

* przed sądem rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie:

- ustnie do protokołu

- o pisemnie, z podpisem urzędowo poświadczonym.

Jeżeli oświadczenia o odrzuceniu spadku zostaną złożone w innym sądzie niż sąd spadku (sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy), to zostaną one przesłane do sądu spadku przez sąd, przed którym oświadczenie zostało złożone lub przez notariusza.

Jeśli ma Pani niepełnoletnie dziecko, to również powinna Pani odrzucić spadek w jego imieniu w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym odrzuciła Pani spadek w swoim imieniu. Na dokonanie takiej czynności powinna jednak Pani wcześniej uzyskać zgodę sądu rodzinnego.

Jeżeli postępowanie przed sądem rodzinnym przedłuża się, to należy w ciągu sześciu miesięcy od odrzucenia spadku przez Panią złożyć do sądu spadku oświadczenie o odrzuceniu spadku również w imieniu małoletniego dziecka, zaznaczając jednocześnie, że postępowanie przed sądem rodzinnym o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka wciąż się toczy (można w sądzie rodzinnym uzyskać stosowne zaświadczenie o tym, że sprawa jest w toku). Przerwie to wówczas bieg sześciomiesięcznego terminu na złożenie stosownego oświadczenia do czasu wydania zgody przez sąd rodzinny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna