Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzucić spadek

Redakcja
Iwona Czuchraj – Jarzembowska prawnik
Iwona Czuchraj – Jarzembowska prawnik
Analizy prawnika.

Dziedziczenie to przejmowanie całego majątku po spadkodawcy. Jednak spadek to nie zawsze tylko tzw. przysporzenie majątkowe. Zdarza się, że po zmarłym członku rodziny możemy odziedziczyć długi przewyższające wartość spadku i które potem niestety musimy spłacić.

- Odrzucenie spadku, podobnie jak i jego przyjęcie jest oświadczeniem woli. Oświadczenie to składa się przed sądem lub notariuszem. Można to zrobić ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu (przyjęciu) spadku wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Czas ten nie musi być liczony od daty otwarcia spadku, tj. od chwili śmierci spadkodawcy. Chodzi o chwilę, kiedy spadkobierca uzyskał wiadomość o fakcie powołania do spadku. Jeśli spadkobierca nie złoży oświadczenia w wymaganym terminie, to jest to równoznaczne z prostym przyjęciem spadku, czyli powstaniem nieograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie od dziedziczenia, co traktowane jest przez przepisy w ten sposób - jakby osoba taka nie dożyła otwarcia spadku. Oznacza to zaś, że w przypadku odrzucenia spadku, do dziedziczenia powołani zostaną zstępni odrzucającego spadek, np. wnuki spadkodawcy, ewentualnie kolejne osoby zgodnie z zasadami dotyczącymi dziedziczenia ustawowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna