Odstrzał żubrów. Nadleśnictwa Krynki i Borki złożyły wnioski o odstrzał zwierząt. Ubędzie ponad 30 sztuk? [ZDJĘCIA]

td
Udostępnij:
Dwa nadleśnictwa z naszego regionu złożyły wnioski o odstrzał żubrów. Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, populacja zwierząt zmniejszy się o ponad 30 sztuk.

To bardzo złe wiadomości dla żubrów. Nadleśnictwa Borki i Krynki złożyły do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wnioski o zgodę na odstrzał odpowiednio 12 i 20 żubrów, argumentując to chorobami i nadmierną agresywnością zwierząt.

Co więcej nadleśnictwa przewidują, że odstrzały będą dokonywane przez myśliwych, a mięso, skóry i głowy zabitych żubrów mają być przeznaczone na sprzedaż.

Oba nadleśnictwa chcą zabić niemal tyle żubrów ile wynosi przyrost naturalny w ich populacjach - alarmuje organizacja Greenpeace Polska.

W kwietniu 2018 r. Generalny Dyrektor Lasów Państwowych zabronił komercyjnej sprzedaży polowań na żubry, a ewentualne odstrzały miały być wykonywane przez pracowników nadleśnictwa. Wnioski złożone przez Nadleśniczych z Borek i Krynek wydają się być niezgodne z decyzją Dyrektora Generalnego lub dowodem na to, że tamten zakaz już nie obowiązuje - zauważają członkowie organizacji w komunikacie prasowym.

W Nadleśnictwie Borki odstrzelono 10 żubrów. Trzy eliminacje miały charakter komercyjny

– To próba powrotu do najgorszych praktyk z nieodległej przeszłości, omijanie polskiego i międzynarodowego prawa, które zabrania polowań na zwierzęta gatunków chronionych i handlu częściami ich ciał. To ignorowanie głosu kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków, którzy podpisując petycję Greenpeace opowiedzieli się przeciw polowaniom na żubry. Mamy dość kolejnych prób podejmowanych przez zwolenników zabijania żubrów. Strategia ochrony tego gatunku musi zostać pilnie zmieniona, w zgodzie z wiedzą naukową, a nie interesem kolekcjonerów trofeów – mówi Małgorzata Górska z Greenpeace Polska.

– Zabicie osobnika gatunku chronionego, w tym przypadku żubra, może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach i jeśli nie ma możliwości zastosowania rozwiązania alternatywnego. W przeszłości wydawane były decyzje, które naszym zdaniem nie spełniały wymaganych prawem warunków. Dlatego, by dokładnie skontrolować argumentację nadleśnictw wraz z innymi organizacjami wystąpiliśmy o dopuszczenie do udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących tych decyzji – mówi Agata Szafraniuk z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Strzelanie do żubrów to zamach na polską przyrodę

Planowane polowania w Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej to nie jedyne złe informacje dla żubrów. Wcześniej Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 15 żubrów ze stada bieszczadzkiego „w celach diagnostycznych”. Odstrzał ma pozwolić stwierdzić, czy żubry zaraziły się gruźlicą bydlęcą od dzików.

Fundacja ClientEarth Prawnicy Dla Ziemi, Fundacja Greenmind i Greenpeace Polska wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o dopuszczenie do udziału w postępowaniach w sprawie odstępstw od zakazu zabijania osobników chronionego gatunku zwierząt.

Żubry na ulicy w Białowieży

Żubry chodziły po ulicy w Białowieży. Zdjęcia podbijają inte...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Może lepiej odstrzał łosi by się przydał ze względu na częste wypadki z nimi ...

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie