MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodowe hity. Jakie kwiaty i rośliny warto posadzić w ogrodzie, a jakie na balkonie (zdjęcia)

(koci)
Właściciele ogrodów chętnie wybierają rośliny miniaturowe, karłowe
Właściciele ogrodów chętnie wybierają rośliny miniaturowe, karłowe W. Wotjtkielewicz
Jakie trendy można zaobserwować w modzie ogrodowej? Jakie rośliny - kwiaty i krzewy - wybrać do ogrodu, a jakie na balkon? Wśród krzewów dużym zainteresowaniem cieszą się te o mniejszych rozmiarach – karłowe; jeśli chodzi o drzewka owocowe – królują stare odmiany; natomiast spośród kwiatów niesłabnącą popularnością cieszą się hortensje, azalie, rododendrony, róże, pelargonie i petunie.

Osoby poszukujące czegoś ładnego i oryginalnego na taras lub balkon mogą zainteresować się nową odmianą petunii zwisającej baby doll, która zdobyła w minionym roku tytuł Hit Targów Ogrodniczych w Szepietowie. Na targi przywiozła ją Jolanta Wielgat z Woli Zambrowskiej. Jak mówi ogrodniczka, nagrodzona petunia o różowych kwiatach w białe kropki sprzedawała się znakomicie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kompozycje, w skład których wchodziły petunie baby doll i night sky (nocne niebo) o kwiatach w kolorze ciemnego fioletu w białe kropeczki.

Dodaje, że spośród kwiatów balkonowych i rabatowych, ciągle dużym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne pelargonie.

– Od lat hitem były pelargonie w kolorze czerwonym – mówi Jolanta Wielgat. – Natomiast w ubiegłym roku wiele osób wybierało pelargonie o różowych kwiatach.

W dalszym ciągu wiele osób stawia na begonie (popularną dotychczas odmianę dragon oraz nową – big, która jest bardziej zwarta, trwała, wyższa oraz kwitnie zarówno w zacienionych miejscach, jak i bardziej nasłonecznionych).

Jakie rośliny sadzimy w ogrodzie

A jakie drzewa i krzewy wybierają osoby urządzające ogrody?

– Obowiązujący trend to rośliny miniaturowe, karłowe – ocenia Tomasz Makowski, właściciel szkółki drzew i krzewów ozdobnych w miejscowości Bruszewo Borkowizna. – Dotyczy to zarówno roślin liściastych, jak i iglastych.

Dodaje, że dużą rolę w ogrodach odgrywają też byliny. Na topie są kwitnące lawendy i róże oraz trawy ozdobne.

Gardenia, Targi Ogrodnicze, Poznań, Stoiska, Klip, Głos Wielkopolski

Jak tłumaczy szkółkarz z Bruszewa Borkowizny, wcześniej właściciele ogrodów sięgali po rośliny dające większe przyrosty. Z upływem lat, bez odpowiedniej pielęgnacji, drzewa i krzewy zrastały się ze sobą, tworzyły gąszcz. Teraz ludzie są bardziej świadomi, pytają jak szeroka i wysoka będzie dana roślina, ile miejsca może zająć. Dlatego też wolą sięgać po roślinność karłową.

– Natomiast spośród roślin kwitnących klienci najchętniej wybierają rododendrony, azalie, róże – mówi Tomasz Makowski.

Drzewka na nóżce ciągle na topie

– Dużą popularnością cieszą się też szczepione drzewa, na tzw. nóżce – dodaje Danuta Skibicka, właścicielka Gospodarstwa Sadowniczo-Szkółkarskiego D&M Skibiccy z podbiałostockich Kurian.

Jak zauważa, takie drzewa znakomicie nadają się do małych ogrodów, które przeważają na terenie miasta, często są kupowane przez właścicieli szeregówek.

Natomiast, jeśli chodzi o krzewy kwitnące, w ubiegłym roku królowały hortensje.

– Bazowaliśmy na popularnych odmianach – mówi Danuta Skibicka. – Teraz wchodzą odmiany nowe, niższe.

Skąd taka popularność hortensji? Jak podkreśla właścicielka gospodarstwa ogrodniczego w Kurianach, są one łatwe w uprawie, wystarczy trochę kwaśnej ziemi, by nasze oko cieszyły ładne, kolorowe kwiaty.

Moda w sadzie

Natomiast, jeśli chodzi o drzewka owocowe, od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się odmiany stare: malinówki, antonówki, kosztele, grabsztyny, złote i szare renety, śliwki węgierki itp.

– Ludzie szukają odmian, które rosły w sadach dziadków, rodziców, chcą owoców aromatycznych – mówi Danuta Skibicka.

Tłumaczy, że kilka sezonów wstecz, klienci preferowali śliwki duże, mięsiste, z odstającą pestką. Teraz liczy się przede wszystkim aromat. Podobnie jest w przypadku wiśni, jabłek. Ludzie przekonali się, że szarlotka z antonówek i ligoli nie smakuje tak samo.

Jeśli chodzi o krzewy owocowe, kolejny sezon niesłabnąca popularnością cieszyły się borówki. Krzewy te bardzo długo owocują, można tak skompletować odmiany, by przez cały sezon cieszyć się świeżymi owocami. W opinii Danuty Skibickiej borówki wcale nie się trudne w uprawie. Potrzebują tylko kwaśnej ziemi. Przed posadzeniem krzewu, trzeba wybrać zwykłą ziemię, a w jej miejsce wsypać kwaśną . Poza tym borówki nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji, cięcia.

Widać także, że mija już moda na jagody goi. Ludzie o wiele chętniej sięgają po jagody kamczackie, które są bardzo wczesne, owocują wówczas, gdy jeszcze nie ma dużego wyboru owoców.

Dużą popularnością cieszą się również maliny, zwłaszcza odmiany powtarzające kwitnienie – one owocują aż do przymrozków. Choć chętnie wybierane są też maliny letnie, które są najbardziej aromatyczne.

Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna