Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody wertykalne w Suwałkach. Radna Anna Ruszewska zgłasza taki pomysł prezydentowi

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Szymon Starnawski/PolskaPress
O podjęcie działań, które doprowadziłyby do urządzania ogrodów wertykalnych apeluje do prezydenta Suwałk radna Anna Ruszewska. Podkreśla, że takie inicjatywy pozytywnie wpłyną i na estetykę, i środowisko

Radna Anna Ruszewska zauważa, że suwalski samorząd od dłuższego czasu realizuje różne inicjatywy mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, promocję gospodarki niskoemisyjnej oraz tworzenie nowych i zabezpieczanie już istniejących terenów zieleni zwiększających komfort życia.

- Są to bardzo cenne inicjatywy, zwłaszcza, że na ich realizację udaje się bardzo często prezydentowi pozyskać środki pochodzące z funduszy zewnętrznych - dodaje.

Ale może warto, wzorem innych miast, wdrażać kolejne rozwiązania. Na przykład w Poznaniu pod koniec 2020 r. powstała bardzo ciekawa inicjatywa, którą można byłoby implementować również w grodzie nad Czarną Hańczą, zwłaszcza na obszarach w których tworzenie terenów zielonych w tradycyjny sposób staje się niemożliwe lub bardzo utrudnione. A chodzi o tworzenie na już istniejących budynkach ale też planowanych ogrodów wertykalnych lub zielonych dachów, które m.in. redukowałyby hałas, koszty ogrzewania, wzbogacałyby krajobraz i oczyszczały powietrze.

- Rośliny filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen, tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą, dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom - wylicza radna Anna Ruszewska. - Zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi przedłużają ich żywotność. Takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji.

Także w Bydgoszczy dzięki projektowi GRAD trwają prace nad lokalnym planem rozwoju pomagającym w promowaniu zielonej infrastruktury zarówno na budynkach publicznych, jak i prywatnych. Projekt zakłada transfer niemieckich praktyk w tym zakresie, w tym przede wszystkim doświadczeń Hamburga, które od kwietnia 2014 r. posiada i realizuje własną strategię dotyczącą stymulowania budowy zielonych dachów w mieście.

- Oczywistym jest to, że opracowanie i wdrożenie takiego programu w Suwałkach wymaga czasu. Można jednak już teraz podjąć działania, np. powołując zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów skupiający specjalistów, radnych i inne zainteresowane osoby, który miałby za zadanie wypracować zasady tworzenia ogrodów wertykalnych oraz udzielania wsparcia zainteresowanym podmiotom - sugeruje radna.

Władze miasta rozważą propozycję i odniosą się do niej w możliwie najszybszym czasie.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto