Scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym w gminie Jaświły współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Inwestycje w środki trwałe Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Powierzchnia gruntów objętych postępowaniem scaleniowym wynosi 2362,832 ha, w tym powierzchnia gruntów rolnych - 1992,658 ha i powierzchnia gruntów leśnych - 300,218 ha.
Prace podzielone są na dwa etapy: scaleniowy o planowanych kosztach realiacji 6 761 232 zł oraz zagospodarowania poscaleniowego o kosztach 19 763 601 zł.
Prace geodezyjne mają potrwać do października 2022 r., a prace drogowe do konca maja 2023 r.
- Scalenie gruntów będzie dotyczyło 445 właścicieli działek oraz sześciu instytucji – mówi Paweł Żak, p.o. kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie Powiatowym w Mońkach. - Scalenie dotyczy zarówno części geodezyjnej, jak i etapu budowy dróg. Przeprowadzenie scalenia przy okazji uporządkuje wpisy w księgach wieczystych.
Przypomnijmy, że scalanie gruntów polega na wydzielaniu nowych działek ewidencyjnych, aby doprowadzić do zmniejszenia liczby małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia średniej wielkości gospodarstw. W województwie podlaskim takie rozproszone gospodarstwa nie należą do rzadkości. Bywa, że jeden gospodarz ma grunty na terenie np. dwóch wsi.
Na danym obszarze, obejmującym wieś, albo kilka wsi, musi się zebrać grupa rolników – co najmniej połowa, ale im więcej tym lepiej - którzy zgadzają się na wymianę i łączenie gruntów. Oczywiście za każdym razem brane są pod uwagę klasa gleby, kształt działki. A to po to, żeby mieć działkę w jednym miejscu.
Przy tzw. szachownicy gruntów działki należące do poszczególnych gospodarstw rolnych są niewielkie powierzchniowo i są rozrzucone na dużym obszarze. Bywają one zlokalizowane w znacznej odległości od gospodarstwa oraz pomiędzy działkami należącymi do innych gospodarstw. Powoduje to znaczny wzrost czasochłonności zabiegów agrotechnicznych, utrudnia mechanizację i transport plonów, a przez to zwiększa koszty prac polowych. Szachownica gruntów powstaje przede wszystkim wskutek podziałów macierzystych działek w sposób powodujący powstawanie wielu parceli o szerokości niewspółmiernej do ich długości.
W wyniku scalenia wszyscy jego uczestnicy powinni otrzymać grunty o takiej samej wartości, jaką gospodarowali przed scaleniem.
Czytaj też:
Mońki. "Dar człowieka dla człowieka". Niezwykły mural na ścianie ośrodka pomocy społecznej (zdjęcia)

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?