Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OKE w Łomży przedstawiła wybory maturalne uczniów. Nadal króluje geografia

mg
sxc.hu
Wybieram się na informatykę, dlatego w maju będę zdawał dodatkowo fizykę, angielski i matematykę na poziomie rozszerzonym. Chcę zwiększyć swoje szanse - mówi Gabriel Mackiewicz, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Upalnej w Białymstoku.

Jego koleżanka Katarzyna Żak napisze egzamin z wiedzy o społeczeństwie.
- Przedmioty dodatkowe są lepiej punktowane przez uczelnie. Ja wybieram się na prawo, dlatego zdaję wos - dodaje maturzystka z XIV LO.

Przez ostatnie lata to właśnie wos razem z geografią niezmiennie królowały wśród dodatkowych przedmiotów maturalnych. Teraz coraz popularniejsze stają się nauki ścisłe i przyrodnicze. Tak pokazują statystyki, które opublikowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Wśród tegorocznych maturzystów z województwa podlaskiego największą popularnością nadal cieszy się geografia. W maju będzie ją zdawać 2940 osób. Ale już drugie miejsce zajmuje matematyka na poziomie rozszerzonym (2113). Trzecia jest biologia (2098). Wos jest dopiero na czwartym miejscu: będzie go zdawać 1608 uczniów. Kolejne pozycje to chemia, rozszerzony język polski, fizyka, historia.

- Ta tendencja potwierdza się w naszej szkole. Coraz mniej uczniów zdaje przedmioty humanistyczne. W tym roku biologię wybrały 123 osoby, wos tylko 40, jeszcze mniej jest chętnych na historię. Kiedyś było odwrotnie - mówi Antoni Grodzki, dyrektor VIII LO przy ul. Piastowskiej w Białymstoku.

Podobnie jest w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Warszawskiej w Białymstoku. Tu zdecydowanym faworytem jest rozszerzona matematyka. Druga - biologia.
- Z kolei chętnych na wos mamy mniej niż rok temu - przyznaje Anna Kloza, wicedyrektorka szkoły.

Geografia jest najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym także wśród maturzystów w województwie warmińsko-mazurskim. Będą go zdawać 3253 osoby. Na drugim miejscu znalazła się biologia (2214). Trzeci jest wos (2191), tuż za nią jest już matematyka na poziomie rozszerzonym. W maju ten egzamin napisze 1712 tegorocznych maturzystów. Wysokie, bo piąte miejsce zajmuje chemia.

- Myślę, że młodzi ludzie coraz częściej zaczynają patrzeć na rynek pracy. Absolwentom kierunków ścisłych łatwiej znaleźć dobrze płatne zajęcie - komentuje te wybory Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha.

Tegoroczne matury rozpoczną się 5 maja i potrwają do końca miesiąca. Po raz ostatni przedmioty dodatkowe są tylko dla chętnych. Od przyszłego roku każdy uczeń, oprócz matematyki, języków polskiego i obcego, napisze przynajmniej jeden test z przedmiotu dodatkowego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna