Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulary, jakich potrzebujesz

Agata Sawczenko [email protected]
Dla osób z wadą wzroku szkoła korekcyjne to konieczność.

Dla osób z wadą wzroku szkoła korekcyjne to konieczność. Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe, jednak nadal jest wielu konserwatystów, którzy wybierają tradycyjne okulary.

Tradycyjne w tym przypadku nie znaczy jednak przedpotopowe. Dzisiejsze okulary mają nie tylko modne kształty, ale- co najważniejsze - są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Do lamusa już niemal odeszły ciężkie szkła czy zniekształcające oczy cylindry.

Teraz okulary nie tylko korygują wadę wzroku. Jeśli dobrze dobierzemy szkła, pomogą naszym oczom bez zmęczenia wytrwać kilka godzin dziennie przy komputerze albo - dla tych, którzy pracują przede wszystkim za kółkiem - zniwelować rozmywające się światła jadących z naprzeciwka samochodów.
Do komputera z antyrefleksem

Długotrwałe patrzenie na ekran monitora męczy wzrok.

- Po wielu godzinach spędzonych przed monitorem ze wzrokiem skupionym na szczegółach można odczuwać lekką utratę ostrości widzenia - mówi Marcin Szewczuk, optyk-optometrysta, szef Salon Optyczny New Optica. - Jest to spowodowane zmuszaniem oczu do ciągłego patrzenia na niewielkie odległości, przez co oczy męczą się i tracą swą sprawność - tłumaczy.

Żeby zachować wzrok w należytym zdrowiu, należy do pracy z komputerem zakładać okulary właśnie do takiej pracy przy monitorze.

- Decydującym elementem poprawy komfortu widzenia jest stosowanie soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi. Powłoki te zmniejszają niepożądane odbicia promieni światła od soczewek okularowych, a przez to zwiększają ilość światła docierającego do oczu - mówi Marcin Szewczuk.
Ponadto powłoki te eliminują wszelkie zakłócenia pojawiające się na powierzchniach soczewek i zwiększają wytrzymałość mechaniczną soczewek i pomagają zachować je w czystości.

- Powłoki antyrefleksyjne nakładane są zarówno na soczewki mineralne jak i organiczne - wyjaśnia optyk. Soczewki okularowe pokryte wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi:

s zapewniają większą przejrzystość soczewki;

s zmniejszają straty światła spowodowane odbiciami od obu powierzchni soczewki, dzięki temu zapewniają czystszy, klarowniejszy i bardziej kontrastowy obraz;

s likwidują odblaski od powierzchni soczewek: poprawiają efekt kosmetyczny - patrząc na osobę posługującą się soczewkami z antyrefleksem możemy bez problemu obserwować jej oczy;

s eliminują powstawanie obrazów tworzonych przez promienie padające na soczewkę od tyłu;

s zalecane są szczególnie do pracy przed komputerem, oraz prowadzenia samochodu w nocy czy deszczu.

Ostro za kółkiem
Właściwy dobór okularów przez kierowcę ma ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy.

- Oczywiście odradzamy korzystanie podczas jazdy z okularów przeciwsłonecznych zakupionych na stoiskach przy drodze, na plaży czy w kiosku - mówi Marcin Szewczuk. - Filtry na okularach dla kierowców powinny mieć odpowiednie atesty, gwarantujące m.in. prawidłowe rozpoznawanie barw - tłumaczy.

Przepuszczalność świetlna szkieł okularowych (czyli zaciemnienie) musi być z kolei dobrana odpowiednio do przeznaczenia okularów (jazda dzienna, jazda nocna).

- Ze względów bezpieczeństwa kierowcom nie zalecamy korzystania z okularów wyposażonych w soczewki szklane - dodaje optyk. - Soczewki organiczne, czyli z tworzyw, jeżeli nawet pękają, to bez rozprysków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna