MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oni też potrafią dobrze się bawić

Ewelina Suchodolska [email protected]
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grajewie wystąpili na scenie z programem muzycznym. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grajewie wystąpili na scenie z programem muzycznym. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Ważne

Ważne

World Down Syndrome Day, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa odbył się w historii Grajewa po raz pierwszy. Dzięki tej imprezie mieszkańcy mogli zapoznać się z tzw. mongolizmem czy zespołem Downa. Na zespół chorują osoby, które mają uaktywniony dodatkowy 21 chromosom. Patronat honorowy nad ŚDZD objął burmistrz Grajewa oraz Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religii w Białymstoku.

Po raz pierwszy grajewianie mogli uczestniczyć w tak uroczystych obchodach. Koncerty i występy niepełnosprawnych wzbudziły podziw wśród zgromadzonej publiczności i były nagradzane brawami.

Tańczyli i śpiewali z takim oddaniem, że niejednemu słuchaczowi i widzowi zakręciła się łezka w oku. Oczywiście ze wzruszenia. Niepełnosprawne dzieci i młodzież, która wystąpiła na scenie Miejskiego Domu Kultury w Grajewie pokazała, że ma prawdziwy talent. W prawdziwie rodzinnej i ciepłej atmosferze obchodziliśmy w niedzielę Światowy Dzień Zespołu Downa.

Uśmiechnięci, pogodni i otwarci
Imprezę udało się zorganizować przy współpracy Marii Jesionowskiej, wolontariuszki i pracowników MDK. Celem spotkania było przybliżenie grajewianom choroby, pod której maską kryje się normalność. Aktywne uczestnictwo publiczności dowiodło, że cel został osiągnięty.

- Takie imprezy powinno się organizować częściej - mówi Adam Kiełczewski, burmistrz Grajewa. - To, co te dzieciaki sobą reprezentują jest godne podziwu. Zdrowi ludzie nie są tak uśmiechnięci, pogodni i otwarci. Największe wrażenie wywarł dziś na mnie śpiewający kwartet. To był znakomity występ.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu sióstr Tucholskich pt. "Krótki film o Małgosi". Następnie na scenie pojawiały się młode i uzdolnione osoby. Występy zawsze były nagradzane głośnymi brawami.

"... jestem człowiekiem"
Tego wieczoru na scenie pojawiła się również Grażyna Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Jeden Świat, która zapoznała zgromadzoną publiczność z charakterystyką choroby. Organizatorzy wręczyli także nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pt. "Integracja w naszym mieście".

Obchodom towarzyszyła również wystawa pod hasłem "... jestem człowiekiem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna