Operacja Czysta Rzeka 2019. Dołącz do ekipy sprzątającej rzeki i ich okolice. To największa tego rodzaju akcja w Polsce (zdjęcia)

Olga Goździewska
W akcję Operacja Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego.
W akcję Operacja Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego. Operacja Czysta Rzeka
Operacja Czysta Rzeka już ruszyła! Ale do posprzątania jest jeszcze ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu, a także rzeki i okolice Biebrzy, Narwi, Wieprza, Liwca, Tyśmienicy i Czarnej Hańczy. To ostatnia chwila, by dołączyć do grona wolontariuszy.

W Operację Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego.

Zainteresowani udziałem mogą do 15 kwietnia zarejestrować swój sztab lub od 17 kwietnia zgłosić się jako wolontariusze na stronie www.operacjarzeka.pl.

Zobacz też: https://wspolczesna.pl/fotografia-noworodkowa-artysci-z-calej-polski-przyjada-do-bialegostoku-by-uczyc-sie-robic-zdjecia-noworodkom-zdjecia/ar/c6-14025097

Zadaniem sztabu jest koordynacja pracy wolontariuszy, zbiórki i segregacji zebranych śmieci oraz współpraca z operatorem odbierającym zebrane śmieci. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego, jak i na brzegu, gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki.

Operacja Czysta Rzeka – o co chodzi?

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Czytaj także: Strajk taksówkarzy 2019. Białostoccy taksówkarze wspierają protest w stolicy. Strajkują przeciwko Uberowi, Boltowi i innym firmom (ZDJĘCIA)

Początkowo Operacja Czysta Rzeka miała dotyczyć jedynie Bugu i okolic. I choć zrodziła się z potrzeby doceniania bogactwa unikalnej fauny i flory Podlasia oraz troski o zachowanie czystości, to pozytywny odbiór społeczny idei, poszerzył jej granice.

Setki worków śmieci

Akcje sprzątania poprzedzające wielki finał odbyły się już 30 marca w Tonkielach nad Bugiem, a 7 kwietnia wolontariusze posprzątali rzekę Myśla.

- W Tonkielach 33 osoby w 3 godziny uprzątnęły śmieci, które zalegały tam od lat i stanowiły miejsce nielegalnego wysypiska. Zebraliśmy ponad 250 worków śmieci (plastiki, szkło) i prawie tonę śmieci mieszanych oraz paletę eternitu, kilkanaście opon, telewizorów i komputer. To tylko jedna lokalizacja, ale pokazuje, że jest co robić, wystarczy się rozejrzeć i wziąć sprawy w swoje ręce, do czego zachęcamy – dodaje Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Podczas sprzątania Myśla tylko na 5-kilometrowym odcinku zebrano około 300 dużych worków śmieci. Tam działało 18 osób podzielonych na 3 sztaby.

Wielkie sprzątanie i świętowanie

2 maja odbędzie się finał akcji, czyli wielkie sprzątanie rzek i ich okolic, a po jego zakończeniu część artystyczno-rozrywkowa w Janowie Podlaskim. Wszystkie zarejestrowane sztaby przeprowadzą lokalne porządki w godz. 10.00 do 15.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie