MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja Czysta Rzeka 2019. Dołącz do ekipy sprzątającej rzeki i ich okolice. To największa tego rodzaju akcja w Polsce (zdjęcia)

Olga Goździewska
W akcję Operacja Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego.
W akcję Operacja Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego. Operacja Czysta Rzeka
Operacja Czysta Rzeka już ruszyła! Ale do posprzątania jest jeszcze ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu, a także rzeki i okolice Biebrzy, Narwi, Wieprza, Liwca, Tyśmienicy i Czarnej Hańczy. To ostatnia chwila, by dołączyć do grona wolontariuszy.

W Operację Czysta Rzeka mogą zaangażować się wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego.

Zainteresowani udziałem mogą do 15 kwietnia zarejestrować swój sztab lub od 17 kwietnia zgłosić się jako wolontariusze na stronie www.operacjarzeka.pl.

Zobacz też: https://wspolczesna.pl/fotografia-noworodkowa-artysci-z-calej-polski-przyjada-do-bialegostoku-by-uczyc-sie-robic-zdjecia-noworodkom-zdjecia/ar/c6-14025097

Zadaniem sztabu jest koordynacja pracy wolontariuszy, zbiórki i segregacji zebranych śmieci oraz współpraca z operatorem odbierającym zebrane śmieci. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego, jak i na brzegu, gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki.

Operacja Czysta Rzeka – o co chodzi?

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Czytaj także: Strajk taksówkarzy 2019. Białostoccy taksówkarze wspierają protest w stolicy. Strajkują przeciwko Uberowi, Boltowi i innym firmom (ZDJĘCIA)

Początkowo Operacja Czysta Rzeka miała dotyczyć jedynie Bugu i okolic. I choć zrodziła się z potrzeby doceniania bogactwa unikalnej fauny i flory Podlasia oraz troski o zachowanie czystości, to pozytywny odbiór społeczny idei, poszerzył jej granice.

Setki worków śmieci

Akcje sprzątania poprzedzające wielki finał odbyły się już 30 marca w Tonkielach nad Bugiem, a 7 kwietnia wolontariusze posprzątali rzekę Myśla.

- W Tonkielach 33 osoby w 3 godziny uprzątnęły śmieci, które zalegały tam od lat i stanowiły miejsce nielegalnego wysypiska. Zebraliśmy ponad 250 worków śmieci (plastiki, szkło) i prawie tonę śmieci mieszanych oraz paletę eternitu, kilkanaście opon, telewizorów i komputer. To tylko jedna lokalizacja, ale pokazuje, że jest co robić, wystarczy się rozejrzeć i wziąć sprawy w swoje ręce, do czego zachęcamy – dodaje Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Podczas sprzątania Myśla tylko na 5-kilometrowym odcinku zebrano około 300 dużych worków śmieci. Tam działało 18 osób podzielonych na 3 sztaby.

Wielkie sprzątanie i świętowanie

2 maja odbędzie się finał akcji, czyli wielkie sprzątanie rzek i ich okolic, a po jego zakończeniu część artystyczno-rozrywkowa w Janowie Podlaskim. Wszystkie zarejestrowane sztaby przeprowadzą lokalne porządki w godz. 10.00 do 15.00.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna