Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacje na żywo. W I Klinice Chirurgii UMB trwają warsztaty z metod laparoskopowych

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
To już tradycja, że w maju do I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej zjeżdżają lekarze z całego regionu, a nawet z dalszych zakątków Polski. To tu właśnie przeprowadzane są dwudniowe warsztaty, na których medycy mogą zapoznać się z zasadami przeprowadzania operacji laparoskopowych oraz nowinkami z tej dziedziny.
To już tradycja, że w maju do I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej zjeżdżają lekarze z całego regionu, a nawet z dalszych zakątków Polski. To tu właśnie przeprowadzane są dwudniowe warsztaty, na których medycy mogą zapoznać się z zasadami przeprowadzania operacji laparoskopowych oraz nowinkami z tej dziedziny. Wojciech Wojtkielewicz
w Białymstoku rozpoczyna się piętnasta już, kilkudniowa konferencja, organizowana przez I Klinikę Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dotycząca chirurgii małoinwazyjnej, połączona z warsztatami operowania laparoskopowego dla lekarzy z regionu.

To już tradycja, że w maju do I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej zjeżdżają lekarze z całego regionu, a nawet z dalszych zakątków Polski. To tu właśnie przeprowadzane są dwudniowe warsztaty, na których medycy mogą zapoznać się z zasadami przeprowadzania operacji laparoskopowych oraz nowinkami z tej dziedziny. Dwudniowe warsztaty, które rozpoczęły się w środę (17 maja) połączone są z XV Konferencją „Zdarzenia niepożądane w chirurgii małoinwazyjnej” z udziałem gości zagranicznych.

Operacje na żywo w USK: 13 operacji pokazowych w dwa dni. Bo białostoccy chirurdzy robią to dobrze

Operacje są przeprowadzane - równolegle na dwóch samach operacyjnych. W sumie w ciągu dwóch dni zaplanowano osiem-dziewięć zabiegów - zróżnicowanych tak, by obserwujący mogli poznać zasady działania w najróżniejszych sytuacjach:

- To są i rewizyjne operacje otyłości, i guzy nadnercza, z przepukliny rozworu przełykowego... - wymienia prof. Jacek Dadan, kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej UMB oraz inicjator warsztatów i konferencji.

Jak mówi, bardzo mu zależało, by pokazać jak najwięcej interesujących operacji, ciekawych przypadków, by uczestnicy warsztatów nauczyli się jak najwięcej. - Chcemy pokazać, jak szerokie może być wykorzystanie laparoskopii, że nie jest to metoda tylko do operacji podstawowych. Rozwój sprzętu i technik laparoskopowych umożliwił wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji - dodaje.

Pokazowe operacje przeprowadzili lekarze pracujący w białostockiej klinice: prof. Piotr Myśliwiec oraz prof. Hady Razak Hady. To mistrzowie tego typu zabiegów oraz - co niezwykle ważne - znają wszelkie nowinki dotyczące i sprzętu, i stosowanych metod. Zresztą jak wszyscy pracujący tu lekarze.

Jest już umowa na budowę klinik zakaźnych USK w Białymstoku. Budynek ma być gotowy za dwa lata

- To lata szkoleń i lata praktyki. No a do tego doskonały sprzęt i narzędzia, którymi dysponuje klinika. Każda praktycznie nowość dociera do nas od razu - tłumaczy prof. Jacek Dadan. To dlatego białostocki ośrodek może organizować szkolenia dla innych

- Pacjenci po zabiegach laparoskopowych są w zdecydowanie lepszej kondycji niż po zastosowaniu tradycyjnych metod operacji. Dzięki temu nierzadko możemy ich bardzo szybko wypuścić do domu - podkreśla prof. Jacek Dadan.

I przyznaje, że cieszy go, że szkolenie młodych kadr lekarskich opiera się dziś przede wszystkim na nauczaniu technik laparoskopowych, które są dużo korzystniejsze dla pacjentów. Jednak nie w każdej placówce te techniki są tak powszechnie wykorzystywane. - Nie wszędzie wykonywane są operacje guzy nadnerczy (my robimy je techniką przedotrzewnową, zaotrzewnową), nie wszędzie też wykonywane są operacje rewizyjne otyłości.

Wszystkie operacje można było oglądać albo na żywo, w sali operacyjnej, albo podczas transmisji w specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach kliniki. Operacje - również na żywo - komentowali krajowi specjaliści zabiegów laparoskopowych: profesor Krzysztof Leksowski, dr Wiesław Festa, prof. Edward Stanowski - prekursor operacji laparoskopowych w Polsce. To świetne rozwiązania dla uczestników warsztatów, którzy od razu mogą zadawać pytania, by rozwiać ewentualne wątpliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Operacje na żywo. W I Klinice Chirurgii UMB trwają warsztaty z metod laparoskopowych - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna