Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opracowanie Kodeksu rolnego, powołanie instytucji rzecznika rolników. Na kongresie PiS w Przysusze zaprezentowano plan rozwoju polskiej wsi

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Henryk Kowalczyk podczas przemówienia. Wicepremier zapowiedział, że polską wieś czekają kolejne zmiany.
Henryk Kowalczyk podczas przemówienia. Wicepremier zapowiedział, że polską wieś czekają kolejne zmiany. MRiRW
Drugi weekend grudnia upłynął pod znakiem rolniczych debat. W Przysusze w woj. mazowieckim Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nowe propozycje dla polskiej wsi. O planach mówili m.in. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, premier Mateusz Morawiecki i unijny komisarz Janusz Wojciechowski. W ramach kongresu padło wiele obietnic, m.in. powołanie rzecznika rolników i opracowanie Kodeksu rolnego.

Spis treści

Obietnice dla rolników. Czeka ich wiele zmian w 2023 r.?

Zrealizowane działania na rzecz rozwoju polskie rolnictwa i plany na kolejne – o tym mówiło się na konwencie Zgromadzenie polskiej wsi. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że tereny rolnicze nie odbiegają od tych miejskich tak, jak kiedyś.

- Wieś staje się zamożniejsza, osiągnęliśmy obiecany, europejski poziom dopłat, ale będziemy robić więcej. Naszym celem jest, by poziom życia na wsi nie różnił się od tego w śródmieściu Warszawy – mówił Kaczyński.

W kontekście wojny na Ukrainie sporo mówi się o bezpieczeństwie żywnościowym i kondycji polskiego rolnictwa. Trudne czasy weryfikują, z jakimi problemami mierzą się producenci. Odpowiedzią na nie są działania podejmowane przez rząd. Wśród zmian, jakie niedługo mają wejść w życie, są m.in. dopłaty do paliwa dla producentów trzody chlewnej, wzrost stawki dopłat do paliwa rolniczego z 1 zł na 1,2 zł/l i wsparcie dla kół gospodyń wiejskich.

Istotnymi działaniami, które mogą zrewolucjonizować krajowe rolnictwo w 2023 roku, są wprowadzenie Kodeksu rolnego i powołanie rzecznika.

„Aby rolnik mógł być rolnikiem”. Co zmieni Kodeks rolny?

– Przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie – zapowiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Aby bezpieczeństwo żywnościowe w kraju było na dobrym poziomie, rolnicy muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Zarówno przez państwo, jak i przez Unię Europejską. Skupienie wszelkich praw dot. przetwórstwa i przetwórców to dłuższy proces, ale jak zapowiedziały władze, rozpoczęcie prac pozwoli szybko przynieść wymierne korzyści.

- Pierwsza część kodeksu, przepisy ogólne, nie powinny budzić dużych kontrowersji, w związku z tym na wiosnę, razem z wiosennymi siewami, już ten kodeks mógłby wejść w życie. Na tej zasadzie, że jeżeli inne przepisy są z nim sprzeczne, to stosuje się przepisy kodeksu - dodał Wojciechowski.

Według zapowiedzi Kodeks rolny ma wprowadzić zasady sprawiedliwego traktowania rolników przez państwo. Producent nie będzie odpowiadał za drobne i nieistotne błędy, dodatkowo nie odpowie też za te cudze.

- Tak, aby nie ponosił za to sankcji, aby na przykład nie odbierano mu dopłat. Taki przepis jest w prawie europejskim, a powinien się znaleźć takie w prawie polskim. Jest przewidziany w projekcie Kodeksu rolnego. Aby nie było takich sytuacji, które się zdarzały. Rolnik złożył wniosek o dopłaty na podstawie mapy geodezyjnej, która okazała się błędna - do rolnika były pretensje, że to on podał nieprawdziwą wielkość działki. Takich rzeczy już nie będzie, to się skończy – zapowiedziano.

Co więcej, resort zaoferuje instrumenty pomocy w kryzysowych sytuacjach. Przykład – straty z powodu klęsk żywiołowych lub brak zapłaty za produkty. Z opłat sądowych mają być zaś zwolnieni ci, którzy dochodzą swoich praw odnośnie do zapłat za płody rolne. W innych sprawach opłaty mają się zmniejszyć o połowę.

O interesy polskiego rolnika zadba rzecznik

Nad tym, aby przestrzegać prawa także w sektorze rolniczym, ma czuwać rzecznik. Wiele instytucji posiada takie stanowiska, funkcja ma być dostępna dla reprezentantów polskiej wsi.

– To będzie niewielka instytucja, ale dostępna dla rolników. Mógłby się on zająć między innymi wspieraniem rolników w postępowaniach sądowych – przyznał Wojciechowski.

– My nie zostawiamy polskiego rolnika samemu sobie z tymi wszystkimi problemami. Nie jesteśmy idealni, potykamy się, mylimy się, szukamy rozwiązań, najlepszych rozwiązań dla polskiego rolnika. Także dotrzymujemy obietnic – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna