MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen i Lotos to już jedna firma. Dołączy do nich niebawem także PGNiG tworząc środkowoeuropejskiego lidera transformacji energetycznej

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos dokonała się. Została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Kolejny etap to przejęcie PGNiG i tym samym budowa największej firmy w tym regionie Europy, multienergetycznego koncernu.

Od 1 sierpnia Orlen i Lotos to jedna firma. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego wpisał do rejestru przedsiębiorstw KRS połączenie PKN Orlen ze spółką Grupa Lotos. Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru.

- Proces rejestracji zamyka proces fuzji. Dziś fuzja staje się faktem. Dziś jesteśmy połączonym koncernem, koncernem o bardzo dużym znaczeniu. To wielki dzień dla polskiej gospodarki. To wielki dzień dla rozwoju firm - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, na konferencji w Gdańsku. - Połączona firma będzie coraz większym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki dzięki licznym procesom inwestycyjnym i planowanym akwizycjom. Pomysł połączenia tych dwóch firm ma 30 lat. Do tej pory brakowało jednak odwagi, siły woli, determinacji i wizji, aby go zrealizować. Podjęliśmy tę decyzję dla dobra gospodarki. W efekcie znacząco zwiększymy odporność nowego koncernu w trudnym i wyjątkowo zmiennym otoczeniu. A to umożliwi zapewnienie Polsce i Polakom stabilnych i niezawodnych źródeł energii – zarówno w transporcie, jak i w przemyśle.

Jak dodał, niebawem Polacy pozytywnie odczują efekty, jakie fuzja przyniesie dla bezpieczeństwa i portfeli.

Prezes Obajtek podkreślił, że dzisiaj Polska zyskała koncern, który jest w stanie realizować miliardowe inwestycje w energetyczną transformację i konkurować na rynku europejskim. Połączony niebawem z PGNiG koncern zyska wielkość pozwalającą na zawieranie sojuszy gospodarczych do realizacji strategii rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: PKN Orlen i Grupa Lotos to od dzisiaj jedna firma. Fuzja wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, Lotos wykreślony

- Sojusz z Saudi Aramco wzmocni nas przy zakupie ropy, przy inwestycjach. Takie sojusze zawiązuje się na całym świecie - mówił prezes PKN Orlen. - 99 proc. akcjonariuszy Lotosu na walnym zgromadzeniu opowiedziało się za fuzją. Nie tylko skarb państwa, ale także instytucje inwestujące miliardy na całym świecie, doskonale znają rynki kapitałowe i zdają sobie sprawę, że taki biznes musi być oparty o bezpieczeństwo. To rekordowe poparcie jest najlepszą oceną tego procesu.

Na przełomie roku zostanie zaprezentowana zaktualizowana strategia rozwoju koncernu.

- Oparta będzie na trzech głównych filarach. Pierwszym jest bezpieczeństwo gospodarcze Polski i regionu, drugim transformacja energetyczna, trzecim inwestycje w nowe technologie - dodawał prezes.

W Gdańsku analizowana jest m.in. budowa kompleksu petrochemicznego wartości kilku miliardów złotych.

Jak argumentuje Grupa Orlen, nowa grupa będzie oparta o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię oraz nowoczesną energetykę, aż po sprzedaż detaliczną. To oznacza długoterminowe zyski dla firm i ich akcjonariuszy, stabilne zaopatrzenie w energię dla polskiej gospodarki w możliwie najniższych cenach, atrakcyjny pakiet kompleksowych usług dla klientów, a także jeszcze większe wsparcie inicjatyw społecznych.

Połączony PKN Orlen, Grupa Energa, Grupy Lotos i PGNiG będzie największą spółką Europy Środkowo-Wschodniej, zdolną do skutecznego stawienia czoła wyzwaniom transformacji energetycznej i realizacji wartych miliardy złotych inwestycji w zero- i niskoemisyjną energetykę.

Według płockiej firmy fuzja oznacza budowę jednego silnego koncernu multienergetycznego z przychodami na poziomie ok. 250 mld zł rocznie, który będzie z powodzeniem prowadził działalność biznesową na konkurencyjnym rynku i obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, gwarantując im bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Koncern, po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Realizując inwestycje m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, koncern istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.

Połączony koncern będzie dążył także do osiągnięcia doskonałości operacyjnej w dotychczasowych obszarach działalności, takich jak wydobycie i produkcja rafineryjna. Integracja aktywów znajdujących się obecnie w różnych podmiotach będzie skutkowała poprawą efektywności, a strategiczne partnerstwa w tym zakresie przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Centralnej, które jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna