Osiągnięcia sportowe w 2016 roku

23.08.2016 warszawa lotnisko okecie powitanie olimpijczykow wracajacych z igrzysk olimpijskich w rio de janeiro nz. wojciech nowicki sport olimpiada medale medal fot. michal dyjuk / polska press brak
Podsumowanie sportowego roku reprezentantów województwa podlaskiego (część 1)

Jak co roku, pod koniec grudnia, podsumowujemy sportowe wydarzenia mijającego 2016 r. z udziałem zawodniczek i zawodników z Podlasia. A był to wyjątkowy, gdyż olimpijski rok. W Rio de Janeiro wystartowała rekordowa liczba naszych sportowców.

W pierwszym półroczu nasi sportowcy walczyli właśnie o olimpijskie kwalifikacje. W marcu cieszyliśmy się m.in. z brązowego medalu halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce, który wywalczyła w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.

STYCZEŃ
16 - Robert Świerzbiński wygrał 61. Plebiscyt „Gazety Współczesnej” na 10 Najpopularniejszych Sportowców Woj. Podlaskiego w 2015 roku.
24 - Bartosz Konopko z Juvenii Białystok zajął 4. miejsce na dystansie 500 metrów podczas Mistrzostw Europy w short tracku w Soczi. Ponadto Konopko został sklasyfikowany na 12. miejscu na 1500 metrów. W wieloboju zajął wysokie 7. miejsce.
24 - Para mieszana Hubala Białystok Nadia Zięba i Robert Mateusiak wygrała zawody Swedish Masters.
28 - Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok w pierwszym starcie w sezonie halowym w 2016 roku na mityngu w Cottbus skoczyła 194 cm i zajęła 3. miejsce.

LUTY
7 - Kamila Lićwinko wynikiem 197 cm wygrała mityng Pedros Cup, wypełniając minimum na mistrzostwa świata w Portland.
7 - Marta Mazurek (UKS Trzynastka Białystok) wywalczyła brązowy medal MP do lat 20 w szabli.

MARZEC
5 - Kamila Lićwinko obroniła tytuł halowej mistrzyni Polski w skoku wzwyż wygrywając zawody w Toruniu wynikiem 194 cm. Medale srebrne wywalczyły Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) w pchnięciu kulą - 16,76 i Paulina Mikiewicz-Łapińska (Podlasie) na 800 metrów - 2:09,16. Medale brązowe zdobyli Piotr Milewski (Podlasie) w skoku wzwyż 216 cm i Katarzyna Sokólska (UKS Bojary Białystok) w biegu na 60 metrów - 7,41.
7 - W Mistrzostwach Polski w short tracku reprezentanci ŁKS Juvenia Białystok zdobyli 20 medali, w tym 9 złotych. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny był Bartosz Konopko, który triumfował na 500, 1000 i 1500 metrów oraz w wieloboju. Rafał Anikiej wygrał rywalizację w superfinale na 3000 m, a drugi był na 500 i 1500 i w wieloboju. Magdalena Warakomska wygrała w wieloboju i na 1500 metrów oraz w superfinale na 3000 metrów. Druga była na 500 metrów i trzecia na 1000 metrów. Natalia Maliszewska wygrała na 500 metrów oraz na 1000 metrów i była trzecia na 1500 m oraz w wieloboju.
14 - Magdalena Warakomska w mistrzostwach świata w short tracku zajęła 26. miejsce na 1500 metrów.
14 - Debel Adam Cwalina (SKB Suwałki) Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) wygrał Brazil International w Sao Paulo. W turnieju singlistów Adrian Dziółko z Hubala Białystok zajął drugie miejsce.
21 - Kamila Lićwinko wywalczyła brązowy medal halowych mistrzostw świata w Portland (196 cm).
27 - Robert Mateusiak i Nadia Zięba z Hubala Białystok zwyciężyli w otwartych mistrzostwach Polski w grze mieszanej w badmintonie. Brązowy medal wywalczył debel Adam Cwalina (SKB Litpol Malow Suwałki) Przemysław Wacha (Technik Głubczyce).

KWIECIEŃ
3 - Koszykarze Tura Bielsk Podlaski utrzymali się w II lidze.
4 - Jarosław Kazberuk jadący razem z Robertem Szustkowskim zajął 4 miejsce w grupie T2 w Rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge.
17 - Adam Cwalina i Przemysław Wacha wygrali w Peru zawody z cyklu International Challenge w badmintonie.
17 - Wojciech Lenczewski z UAKS Podlasie Białystok (70 kg) został mistrzem Polski w sumo.
27 - Jarosław Kazberuk jadący z Robinem Szustkowskim w grupie T2 zajęli 3. miejsce, a w kategorii samochodów napędzanych benzyną byli drudzy w Rajdzie Katar.

MAJ
8 - Siatkarze SKS Hajnówka w finałowym turnieju w Sanoku wywalczyli awans do I ligi.
8 - Koszykarze Żubrów Białystok po sześciu latach przerwy w turnieju finałowym w Krakowie zajęli 2. miejsce wywalczając awans do II ligi.
8 - Drużynowe mistrzostwo Polski po raz czwarty rozstrzygnęło się w derbach województwa podlaskiego. SKB Litpol Malow Suwałki pokonał Hubala Białystok 4:2.
15 - Siatkarze Ślepska Suwałki zajęli 4. miejsce w I lidze przegrywając mecze o brązowe medale z Espandonem Szczecin.
15 - Futsaliści MOKS Słoneczny Stok przegrali baraż o wejście do ekstraklasy z Clearexem Chorzów.
15 - Piłkarze Jagiellonii Białystok zajęli 11. miejsce w ekstraklasie w sezonie 2015/2016.
15 - Piłkarze ręczni Szczypiorniaka Dąbrowa Białostocka zajęli 12. miejsce w II lidze.
19 - Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki zajęła 7. miejsce w konkursie rzutu oszczepem podczas mityngu w Pekinie. Wynik 20-letniej zawodniczki 60,14 jest lepszy od minimum na lipcowe mistrzostwa Europy w Amsterdamie.
22 - Maria Andrejczyk wygrała konkurs rzutu oszczepem podczas 2. Memoriału Zygmunta Szelesta w Warszawie. Pochodząca z Sejn oszczepniczka w pierwszej próbie uzyskała 64,08 wyrównując rekord Polski Barbary Madejczyk.
22 - Piłkarki ręczne Dwójki Łomża wygrały II ligę, ale o wejście do I ligi przegrały baraż ze Spartą Oborniki.
22 - Na mityngu w Łodzi Damian Czykier z Podlasia Białystok wygrał bieg na 110 metrów przez płotki z nowym rekordem życiowym 13,64 wypełniając minimum na ME w Amsterdamie.
22 - Edyta Dzieniszewska-Kierkla ze Sparty Augustów stawała dwa razy na podium PŚ w Duisburgu. Była trzecia w osadzie K4 na 500 metrów i pierwsza w K1 na 1000 metrów.
29 - Kamila Lićwinko wynikiem 192 cm zajęła trzecie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Eugene. Także trzeci był Wojciech Nowicki w rzucie młotem 76,86.

CZERWIEC

1 - Wojciech Nowicki podczas mityngu Wschodzący Białystok, rozegranym na stadionie białostockiego Zwierzyńca, uzyskał minimum olimpijskie posyłając młot na odległość 78,36. Minimum uzyskała też Kamila Lićwinko w skoku wzwyż (193 cm).
1 - Piłkarze ŁKS 1926 Łomża wywalczyli okręgowy Puchar Polski walkowerem. Dąb Dąbrowa Białostocka zrezygnował z gry argumentując brakami w kadrze.
5 - Piłkarze Wigier Suwałki zakończyli sezon w I lidze na 10. miejscu.
5 - Piłkarze Olimpii Zambrów zakończyli sezon II ligi na 14. miejscu.
5 - Podczas 16. Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego w Bydgoszczy Katarzyna Sokólska z Bojar Białystok wynikiem 11,56 zajęła 2. miejsce w biegu na 100 metrów (rekord województwa). Damian Czykier w biegu na 110 metrów przez płotki poprawił rekord życiowy - 13,62.
5 - Edyta Dzieniszewska-Kierkla w K4 na 500 metrów w PŚ w portugalskim Montemor była pierwsza, jak również wygrała na nieolimpijskim dystansie K1 na 1000 metrów.
5 - Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki) zajęła 2. miejsce w konkursie rzutu oszczepem podczas 23. Memoriału Josefa Odlozila w Pradze - 63,79.
8 - Tenisiści Dojlid Białystok wygrali baraż o Superligę z Pegazem Łańcut.
13 - Klaudia Konopko z Bojar Białystok wynikiem 23,38 na 200 metrów wypełniła minimum na mistrzostwa Europy.
13 - Tomasz Klimiuk z Białostockiego Klubu Kickboxing „Human” zdobył w swojej kategorii Puchar Świata.
19 - Trzy spośród pięciu tytułów mistrzów Polski w 52. MP w badmintonie w Białymstoku zdobyli zawodnicy z naszego województwa: Adrian Dziółko (Hubal Białystok) w grze pojedynczej mężczyzn, Adam Cwalina, Przemysław Wacha w grze podwójnej i Nadia Zięba z Robertem Mateusiakiem w grze mieszanej.
26 - Rafał Rosolski z Dojlid Białystok zdobył brązowy medal w ME w Moskwie w K4 na 1000 metrów.