MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiedla słońca

Fot. Schüco
Obecnie po kolektory słoneczne sięgają nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Także spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej decydują się na inwestowanie w nowoczesne rozwiązania.

Budynki wielorodzinne wykonane w starych technologiach budowlanych generują wysokie koszty zarówno ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) Do remontu takich obiektów przystępują uświadomione spółdzielnie mieszkaniowe, które na podstawie audytu energetycznego występują o premię termomodernizacyjną do Banku Gospodarstwa Krajowego bądź o dotacje z programów unijnych.

W grę wchodzi docieplanie przegród, wymiana stolarki okiennej, a także instalacji centralnego ogrzewania. Postępowe myślenie o modernizacji energetycznej obejmuje także przechodzenie na odnawialne źródła energii. Ciepło powstające w procesie spalania węgla kamiennego, a następnie dystrybuowane na duże odległości, staje się coraz bardziej kosztowne. Można je efektywnie zaoszczędzić, wykorzystując darmową energię słoneczną, dostarczaną przez systemy solarne firmy Schüco.

Efektywność kosztowa

Już samo docieplenie przegród oraz instalacja grzejników z regulacją w budynkach z lat 80 daje oszczędności rzędu 30%. Kolejną redukcję kosztów można uzyskać w drodze zmiany źródła energii. W budynkach z kotłem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, przy zastosowaniu kolektorów słonecznych sprawia, że będzie on rzadziej załączany, co umożliwi zaoszczędzenie drogich paliw, takich jak olej opałowy czy gaz ziemny. Systemy solarne są rozwiązaniem, które możemy stosować zarówno w osiedlach domów jednorodzinnych jak i zabudowie wielorodzinnej.

Dzięki zastosowaniu systemów solarnych linii Premium firmy Schüco można zaoszczędzić około 65% energii zużywanej na c.w.u. Kolektory słoneczne oferują nie tylko podgrzewanie wody użytkowej, lecz także wspomaganie systemu centralnego ogrzewania. Kolektor Schüco Sol o powierzchni absorbera 2,52 m2 gwarantuje wysoką wydajność. Wieloletnią żywotność zapewnia staranność wykonania oraz doboru materiałów. Ramy wykonane z aluminium anodowanego lub lakierowanego proszkowo chronią kolektor przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska.

Wysokowydajne kolektory doskonale współpracują ze zbiornikiem solarnym, zaopatrzonym w dwie wężownice o wysokiej mocy. Gruba 100 milimetrowa izolacja zapobiega stratom cieplnym zgromadzonej w nim wody i umożliwia przechowywanie ciepłej wody do następnego dnia. Stacja solarna, zintegrowana ze zbiornikiem, reguluje przepływ roztworu glikolowego przez system zaopatrzony w elektroniczną regulację pompy.

Wysoka estetyka

Wielorakie opcje montażu kolektorów firmy Schüco dają swobodę kształtowania elewacji budynku. Oprócz standardowych opcji, jak montaż kolektorów na dachu lub ich zintegrowania z jego strukturą, możliwa jest także instalacja w postaci zadaszeń lub pionowo na fasadzie. Zastosowane w kolektorach Schüco Sol przezroczyste szkło o zwiększonej przepuszczalności światła charakteryzuje się wysoką odpornością na pęknięcia i gradobicie, dlatego można je bezpiecznie montować w nietypowych miejscach. Dobór kolorystyczny daje dowolność kształtowania fasady i przestrzeni dachowych.

Standardowo ramy kolektora z anodowanego aluminium w kolorze jasnoszarym można umieszczać na fasadach i zadaszeniach, natomiast modele z brązowymi i srebrnymi elementami przeznaczono do montażu na dachu. Na życzenie aluminium jest lakierowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL.

Dzięki nowoczesnym technologiom solarnym stare osiedla z lat osiemdziesiątych mogą spełniać wymagania stawiane nowo wybudowanym obiektom XXI wieku - zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna