OSOBOWOŚĆ ROKU to wyjątkowa akcja mająca na celu wyróżnienie wybitnych ludzi, którzy swoją działalnością na różnych polach przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej. Plebiscyt prowadzony jest w całej Polsce przez dzienniki regionalne i serwisy internetowe wydawnictwa Polska Press. W naszym województwie akcję prowadzą "Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna". Zakończy ją natomiast ogólnopolski finał, który wyłoni laureatów głównych tytułów Osobowość Roku Polski 2023.
Oto „Osobowości Roku 2022”. Poznaliśmy zwycięzców akcji
W plebiscycie wyróżniono pięć głównych kategorii, które odzwierciedlały różnorodne obszary, na których laureaci mogli się wykazać. Były to:
- Kultura,
- Działalność społeczna i charytatywna,
- Polityka, samorządność i społeczność lokalna,
- Biznes
- oraz Nauka.
Laureatów w województwie podlaskim poznaliśmy na gali, która odbyła się 5 września 2024 roku w Hotelu Traugutta3. Nagrody i statuetki laureatom i zwycięzcom w imieniu redakcji „Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego" wręczał Tomasz Dworzańczyk, redaktor naczelny obu tytułów.
Oto nazwiska zwycięzców:
KULTURA
- Pierwsze miejsce: Bernarda Rość z Szaciłówki, wybitna tkaczka dwuosnowowa, artystka ludowa. Nominacja za utkanie Kurtyny Kobiet, która zawisła w Teatrze Słowackiego w Krakowie.
- Drugie miejsce: Maja Krzyżewska, nominowana za reprezentowanie Polski w konkursie Eurowizja Junior 2023 w Nicei we Francji. Zwyciężczyni programu Szansa na Sukces Eurowizja Junior w 2023 roku. Uczestnik programu THE VOICE Kids 6 w drużynie CLEO. Laureatka wielu konkursów i festiwali. Przez wiele lat członek zespołu „Świetlik” w SOK w Suwałkach. Maja ma 14 lat i pochodzi z małej miejscowości Szeszupka w powiecie suwalskim.
- Trzecie miejsce: Ewelina Żebrowska-Walczyk, dyrektor w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem. Wieloletni pracownik Filharmonii Kameralnej w Łomży. Z kulturą związana od ponad 16 lat. Organizator wielu uroczystości i życia kulturalnego w Gminie JEDWABNE. Nominowana za upowszechnianie kultury, stworzenie grup rytmicznych dla dzieci, organizację XV Pleneru Malarskiego "Biebrzańskie klimaty".
POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ i SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA
- Pierwsze miejsce: Andrzej Szewczuk, dyrektor SP ZOZ, Siemiatycze.Nominowany za podpisanie umowy z Siedleckim Centrum Onkologii.
- Miejsce drugie: Kamil Lauryn z Suwałk, radny. Nominowany za pomoc mieszkańcom Suwałk w załatwianiu spraw w urzędzie, między innymi w stworzeniu placu zabaw na prośbę mieszkańców Osiedla II.
- Trzecie miejsce: Jan Bielecki z Wołowni, nauczyciel, Przewodniczący Rady Gminy Jeleniewo. Nominowany za pracę na rzecz rozwoju regionalnego oraz mieszkańców, szczególnie miejscowości Wołownia, przeciwdziałanie powstaniu dużych farm fotowoltaicznych we wsiach Wołownia i Żywa Woda.
„DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA”
- Pierwsze miejsce: prof. dr hab. inż. Stanisław Łuniewski z Białegostoku, dyrektor generalny PU-A ASTWA Białystok. Nominowany za opracowanie monografii naukowej „Gospodarowanie Puszczą Białowieską jako ekosystemem przyrodniczo cennym” mającej na celu ochronę Puszczy Białowieskiej.
- Drugie miejsce: Hubert Falkowski z Sejn. Nominowany za działalność na rzecz miasta Sejny, nie bał się pokazywać błędów rządzącym oraz był zdeterminowany, by Sejny zaczęły się rozwijać. Zapraszamy i oddajemy głos.
- Trzecie miejsce: Marta Jarosz z Suwałk. Nominowana za długoletnią działalność w Związku Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej oraz GRH Garnizon Suwałki, propagowanie historii lokalnej Suwałk oraz Suwalszczyzny, koordynowanie wielu uroczystości rocznicowych. Pasją zachęca do działania.
BIZNES:
- Pierwsze miejsce: Rafał Tomczyk, prezes firmy Magia Agro z Ciechanowca. Nominowany za wspieranie rolników, organizację szkoleń zwiększających wiedzę rolników na temat hodowli, wdrażanie najnowszych na świecie rozwiązań żywieniowych w obszarze bydła mlecznego.
- Drugie miejsce: Justyna Skowrońska, właścicielka Galaretkowych Pasji z Suwałk. Nominowana za nietuzinkowy pomysł na piękne serniki na zimno z wzorami 3D wykonanymi w galaretce oraz organizację słodkich warsztatów dla dzieci.
- Trzecie miejsce: Antoni Stolarski, prezes firmy SaMASZ Sp. z o.o. z Zabłudowa. Nominowany za stworzenie i prowadzenie od 40 lat firmy, która jest jednym z najbardziej znanych producentów maszyn rolniczych i komunalnych.
„NAUKA”
- Pierwsze miejsce: dr Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nominowany za zdobycie prestiżowej nagrody EASD dla najlepszej prezentacji młodego naukowca. Jego prezentacja, pt. „The genetics of the response to second-line drug therapies for type 2 diabetes: genome-wide association studies in the GRADE clinical trial”, skupiała się na wynikach badania dotyczącego farmakogenomiki oraz medycyny precyzyjnej w leczeniu cukrzycy typu drugiego, realizowanego we współpracy z naukowcami z Harvard Medical School oraz National Institutes of Health w USA. Przyznana nagroda oraz uznanie ze strony międzynarodowych ekspertów podkreślają innowacyjność i znaczenie badań prowadzonych przez UMB.
- Drugie miejsce: dr Andrzej Sęk, wykładowca w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Nominowany za organizację licznych konferencji i konkursów dotyczących bezpieczeństwa.
- Trzecie miejsce: prof. dr hab. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ UMB w Białystoku. Pani Profesor Beata Naumnik nominowana była za bycie głosem pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę nerek.
W kategorii KULTURA
można było nominować do nagrody artystów z każdej dyscypliny sztuki. Aktorów, malarzy, muzyków, pisarzy albo innych utalentowanych twórców, w tym sztuki multimedialnej, filmu i fotografii oraz dziedzin takich jak architektura i sztuka użytkowa.
To kategoria dla ludzi kultury, którzy są na progu swojej kariery, jak również dla zasłużonych już artystów. Można było docenić np. uczestników talent show, którzy reprezentowali nasz region w popularnym programie, albo uczniów szkół artystycznych, którzy osiągają sukcesy w edukacji. To również kategoria dla animatorów kultury, nauczycieli, pracowników prężnie działających instytucji oraz osób, które umożliwiają i promują kontakt ze sztuką w internecie.
“Polityka samorządność i społeczność lokalna”
Nasze codzienne życie toczy się w lokalnych społecznościach. Tworzą je mieszkańcy sołectw, gmin i miast. Funkcjonowanie i animowanie życia tych społeczności zależy od wielu osób. Jest to przede wszystkim zadanie władz samorządowych, lokalnych i regionalnych polityków oraz pracowników samorządu. Dlatego w tej kategorii nominowano do nagrody polityka, wójta czy burmistrza, który dobrze sprawuje swoje rządy, pracownika samorządu, który w minionym roku skutecznie realizował różne projekty i przedsięwzięcia. To również dyrektor, pracownik urzędu albo miejskiej spółki, który wyróżnia się aktywnością. Na nominację zasługiwali też aktywni członkowie lub przewodniczący rad dzielnic, a poza miastem - sołtysi, który z powodzeniem dbali o interesy mieszkańców sołectwa. W tej kategorii plebiscytu można było wyróżnić nie tylko samorządowców, ale także inne osoby, które przez swoje działania przyczyniają się do rozwoju i lepszego życia lokalnej społeczności.
“Działalność Społeczna i Charytatywna”
W tej kategorii plebiscytu doceniamy wolontariuszy, inicjatorów akcji charytatywnych, ale też osoby pomagające chorym czy ubogim czy też tych, którzy w minionym roku przeprowadzili skuteczne akcje społeczne. W każdym mieście i powiecie jest wielu społeczników, ludzi o wielkim sercu, wrażliwych, pełnych empatii, zaangażowanych i działających na rzecz drugiego człowieka.
“Biznes”
Ostatnie lata były niełatwe dla podmiotów gospodarczych. Najpierw przedsiębiorców ograniczyła pandemia koronawirusa, ostatnio przyszedł czas inflacji i trudności ekonomicznych. Jednak wielu przedsiębiorców dobrze poradziło sobie ze zmieniającą się sytuacją. Na nominację do tytułu Osobowość Roku w kategorii Biznes zasłużyli ci, którym udało się utrzymać dynamiczną działalność firmy i zatrudnienie, a jednocześnie dbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.
Nominacja do nagrody w plebiscycie to była również okazja, aby docenić tych, którzy są na początku ścieżki biznesowego sukcesu. Wiele osób, dzięki kreatywności, pracowitości i odwadze, osiągnęło sukcesy. Wielu świetnie wykorzystuje szansę, jaką jest prowadzenie biznesu w internecie. W tej kategorii nominowano także tych, którzy tworzyli przyjazne warunki do rozwoju przedsiębiorczości i wspierali młodych przedsiębiorców na początku ich biznesowej drogi. Doceniono tych, którzy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu działali na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju naszego regionu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?