W czwartek (27 października) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego pojawili się przedstawiciele Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Okazją było podpisanie umowy na dofinansowanie z funduszy europejskich Centrum Usług na rzecz Osób z Autyzmem. Na tę inicjatywę przeznaczonych zostało ponad 980 tys. zł z UE.
- W ramach tego projektu przygotowaliśmy szereg działań. Chcielibyśmy, by skupiały się na wsparciu, którego osoby ze spektrum autyzmu nie otrzymują w systemie edukacji - mówi Marcin Kruhlej, wiceprezes białostockiego oddziału KTA.
Pomocą zostanie objętych ok. 80 osób z terenu działania Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach projektu zapewnione będzie m.in. wparcie asystentów osobistych dla osób z autyzmem czy organizację zajęć terapeutycznych (terapii pedagogicznej, behawioralnej, fizjoterapii).
W planach jest również przygotowanie mieszkań – wytchnieniowego i wspomaganego. Przeprowadzone zostaną tam remonty i kupione odpowiednie wyposażenie. W pierwszym z nich zapewniona zostanie opieka osobom, których opiekunowie potrzebują odpoczynku. Natomiast drugie przygotuje osoby w nim przebywające (pod opieką specjalistów) do prowadzenia samodzielnego życia.
Organizacją partnerską w projekcie jest białostocka Fundacja Przystanek Autyzm. Jej głównym celem jest utworzenie ośrodka pobytu dziennego dla osób z autyzmem, który docelowo ma być całodobowy.
– Naszym zadaniem jest prowadzenie mieszkania wytchnieniowego. Obecnie jesteśmy na etapie remontu lokalu, który przeznaczyła na ten cel osoba prywatna – informuje Ewa Ciesłowska, prezes Fundacji Przystanek Autyzm.
Ruszyła już rekrutacja do działań zaplanowanych w projekcie.
- Już teraz chciałbym zaprosić wszystkie rodziny i osoby zainteresowane skorzystaniem z tego wsparcia, aby weszły na naszą stronę internetową – zachęca Marcin Kruhlej.
Udział w niej mogą wziąć osoby z terenu BOF, czyli z Białegostoku, Choroszczy, Juchnowca Kościelnego, Turośni Kościelnej, Łap, Wasilkowa, Dobrzyniewa Dużego, Czarnej Białostockiej, Zabłudowa i Supraśla. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego.
- Dla nas, jako samorządu województwa, to ważny dzień. Możemy wspomóc działalność stowarzyszenia, które służy pomocą potrzebującym. Wielki ukłon w jego stronę, w stronę ludzi, którzy chcą działać dla drugiego człowieka– powiedział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Liczę, że dzięki realizacji tego projektu osoby z autyzmem poczują się ważne dla naszego społeczeństwa, dla Województwa Podlaskiego. A tego chcemy, aby wiedziały, że są ważne, że są potrzebne. Zasługują na uwagę i wsparcie.
Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Jego całkowity koszt to ponad milion złotych.
Zobacz też:
Otwarcie Ośrodka Zdrowia w Rybnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?