MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne!" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku. Anatol Chomicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku pilnie potrzebuje osocza ozdrowieńców. Jego zapasy powoli kończą się w magazynach. W związku z trzecią falą pandemii szpitale pobierają dużo więcej tego cennego składnika krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do osób, które przechorowały COVID-19 lub były zakażone koronawirusem, aby podzieliły się osoczem. Osocze ozdrowieńców jest bowiem bezcennym lekiem wspierającym terapią tych, którzy muszą być hospitalizowani z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Zawiera przeciwciała skierowane przeciwko domenie wiążącej receptor (RBD) białka szczytowego wirusa SARS-CoV-2.

Zapasy osocza w RCKiK powoli się kończą. Jaka jest tego przyczyna?

Mamy podobną liczbę dawców, ale zapotrzebowanie jest coraz większe w związku z rosną liczbą zakażeń i hospitalizacji - mówi Dominik Stępień z RCKiK w Białymstoku. - Szpitale biorą od nas coraz więcej osocza. Mieliśmy już całkiem fajne zapasy, ale teraz zaczynają się one kurczyć. Dlatego apelujemy do ozdrowieńców, aby podzielili się tym cennym składnikiem krwi.

Kto może zdać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • są po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • są w pełni zdrowe,
  • są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

Jak wygląda zabieg pobrania osocza?

Zanim w ogóle udamy się na zabieg pobrania osocza, powinniśmy skontaktować się telefonicznie z RCKiK. Przeprowadzony zostanie z nami wstępny wywiad, podczas którego lekarz zapyta o kwestie zdrowotne oraz wyliczy i ustali termin wizyty.

Sam zabieg trwa około 40 minut. Maszyna pobiera krew w kilku seriach ok. 100-150 ml krwi, separując osocze. Reszta jest przetaczana zwrotnie do organizmu dawcy, uzupełniona o sól fizjologiczną.

Pobranie osocza nie jest zabiegiem obciążającym, więc ponowne oddanie tego cennego składnika krwi możliwe jest po krótszym odstępie czasu w porównaniu z powtórnym oddawaniem krwi pełnej. Osocze można bowiem oddawać wielokrotnie. I to już po 1-2 tygodniach.

Nie każdy wytwarza przeciwciała

Niestety, nie każda osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem lub chorowała na COVID-19, posiada w krwi przeciwciała reagujące na Sars-CoV-2. Dlatego przy pierwszej donacji osocza pracownicy centrum badają je pod kątem obecności przeciwciał.

Po tygodniu RCKiK informuje dawcę, czy poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki i można kontynuować zabiegi. Niestety, około 20-30 proc. osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, nie wytwarza przeciwciał w ogóle. Niektórzy wytwarzają przeciwciała, ale jest ich za mało, aby miały wartość leczniczą. Takie osoby nie mogą zdawać osocza na potrzeby chorych na COVID-19, ale wciąż mogą zdawać krew.

Osocze można codziennie oddawać w siedzibie RCKiK przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 w Białymstoku oraz oddziałach w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

Dwa dni wolnego za oddanie osocza lub krwi

Osocze i krew warto oddać nie tylko dlatego, że jest to szlachetny czyn, ale również z powodu benefitów przysługujących krwiodawcom. Jednym z nich są dwa dni wolnego.

Od 26 stycznia każdemu honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał on krew lub jej składniki oraz w dniu następnym.

Dwa dni wolnego przysługują jedynie w okresie obowiązywania na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. A więc, gdy pandemia się skończy, obowiązywać będzie dotychczasowe prawo, dające jeden dzień wolnego w dniu donacji krwi.

Warto mieć na uwadze, że drugi dzień wolnego następuje bezpośrednio po pierwszym, w którym oddaliśmy krew, osocze lub płytki krwi. A więc jeśli oddamy krew w piątek, to drugim wolnym dniem będzie sobota (niezależnie, czy jest to dzień, w którym pracujemy, czy nie). Jeśli oddamy krew w sobotę, to drugim dniem wolnym będzie niedziela itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne!" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna