Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ospa wietrzna zaatakowała nasze dzieci. Lekarze apelują: Nie urządzajmy "ospa party"

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
W 2014 roku w województwie zarejestrowano 5346 zachorowań na ospę wietrzną, tj. o 45 proc. więcej niż w roku 2013. Najwyższa zapadalność była w powiecie sokólskim i hajnowskim. Chorowały głównie dzieci.

Wzrost zachorowań na ospę wietrzną w ostatnich latach obserwowany jest w całej Polsce. W naszym regionie w 2012 roku odnotowano 4908 przypadków, w 2013 nieco mniej - 3686, a rok 2014 to już 5346, czyli o 1660 zachorowań więcej.

- Obserwowany w 2014 roku wzrost zachorowań na ospę potwierdza okresowość epidemiczną choroby z przypadającym co 3-4 lata wzrostem zachorowań - zauważa Elżbieta Abramowicz, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku.

Zapadalność na ospę wietrzną w województwie podlaskim utrzymuje się na dość wysokim poziomie i w 2014 r. wynosiła 446 zachorowań na 100 000 mieszkańców.

Najwyższa była w powiecie sokólskim (897 zachorowań na 100 000 mieszkańców) i hajnowskim (831 zachorowań na 100 000 mieszkańców). Najniższa zaś w siemiatyckim i bielskim.

- Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego o bardzo wysokiej zaraźliwości - zaznacza Elżbieta Abramowicz. - Z tego względu najbardziej podatne na zachorowania są zwłaszcza dzieci przebywające w zbiorowościach np. żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Czasowe przebywanie we wspólnych pomieszczeniach, umożliwia przeniesienie wirusa i zwyżkę zachorowań.

I widać to w statystykach -w 2014 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano wśród dzieci do lat 9 - w sumie 4071.

Ospa wietrzna - zapobieganie

Jak zgodnie mówią epidemiolodzy i lekarze, główną metodą zapobiegania ospie wietrznej jest uodpornienie czynne, czyli szczepienie. Obecnie w Polsce zalecane jest ono osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały wcześniej zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych albo zalecanych oraz kobietom planującym zajście w ciążę, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną.

Według lekarzy, lepiej zaszczepić dziecko, niż czekać aż zachoruje. Ospa wietrzna może bowiem spowodować wystąpienie powikłań w postaci np. zapalenia płuc, móżdżku, wątroby, powikłań okulistycznych. Urządzanie "ospa party", czyli świadome narażanie dzieci na zachorowanie może być niebezpieczne nie tylko dla dzieci, które mają się zarazić, ale i dla "dawcy" ospy wietrznej, bo nigdy nie mamy pewności czy inne dzieci nie są chore (choroba może być też w fazie wykluwania), a odporność osoby chorej na ospę jest znacznie upośledzona.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna