O wycieku substancji ropopochodnej ostrołęccy strażacy zostali poinformowani w nocy w piątek 18 października. Gdy dotarli na miejsce okazało się, że z uszkodzonego zaworu wycieka olej turbinowy, który przedostaje się do kanału wpływającego do Narwi. Plamy oleju ciągną się przez kilkanaście kilometrów.
Strażacy zabezpieczali wyciek do późnych godzin nocnych.
Zapadły decyzje, żeby w okolicach Różana w miejscowości Sieluń postawić zapory i rękawy absorbujące, aby reszta płynących chemikaliów była wyłapywana
– informuje Robert Chodkowski z PSP w Ostrołęce.
19 października od rana strażacy prowadzą dalsze działania, zadysponowali też większą liczbę łodzi, by na bieżąco monitorować sytuację.
Inspektorzy Delegatury WIOŚ w Ostrołęce prowadzą rozpoznanie - poinformowała za pośrednictwem Twittera rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. -
Rzeka Narew na Mazowszu została skażona na odcinku 35 km od zespołu Elektrowni w Ostrołęce
Miasto wydało już oficjalny komunikat w sprawie:
"Z powodu awarii w ostrołęckiej elektrowni ok. godziny 23:25 do kanału zrzutowego nastąpił wyciek oleju turbinowego. Znaczna część oleju dostała się do rzeki Narew, stąd na rzece widoczne są plamy oleju. Większość zanieczyszczeń spłynęła już z Ostrołęki w stronę Sielunia i Różana, gdzie odpowiednie służby ustawiły zapory i rękawy absorbujące".
Sytuacja w Ostrołęce jest opanowana. W miejscach, w których pozostały plamy oleju (np. zakola rzeki) strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej neutralizują zanieczyszczenie odpowiednimi środkami
- informuje Piotr Potulski z Urzędu Miasta w Ostrołęce.
W sprawie wypowiedział się już minister środowiska Henryk Kowalczyk: "Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami, które monitorują sytuację na miejscu. Rozpoczęła się kontrola WIOS na terenie elektrowni, w której doszło do wycieku".
Jest też komunikat Grupy Energa w sprawie rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego Turbozespołu nr 1 w Energa Elektrownie Ostrołęka SA
_W Energa Elektrownie Ostrołęka SA doszło do rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego Turbozespołu nr 1. Pomimo szybkiej reakcji na zdarzenie olej dostał się do wody chłodzącej i pojawił się na zrzucie wód pochłodniczych w ilości ok. 3 m3. Powiadomiono PSP i WIOŚ. Na skutek działań ratowniczych i zabezpieczających prowadzonych przez PSP i obsługę Elektrowni udało się wyłapać ok. 80 proc zanieczyszczeń. Ze wstępnych szacunków wynika, iż do rzeki przedostało się zaledwie ok. 0,6 m3 oleju. W chwili obecnej PSP i Energa Elektrownie Ostrołęka SA prowadzą intensywne działania na rzece mające na celu neutralizację pozostałych zanieczyszczeń olejowych. Jednocześnie EEO SA dementuje wcześniejsze doniesienia medialne o wycieku mazutu.
Ustawione na rzece rękawy absorbcyjne i zapory gwarantują, że zaistniała sytuacja nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne i nie zaszkodzi ekosystemowi Narwi.
_
Zobacz inne materiały
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?