MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie sprawcy kolizji. I nie trzeba wzywać policji (PDF)

kp
Oświadczenie sprawcy kolizji (PDF)
Oświadczenie sprawcy kolizji (PDF)
Warto mieć w aucie oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej.

Oświadczenie sprawcy kolizji
Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym doszło jedynie do szkód materialnych, a osobom uczestniczącym w zdarzeniu nic się nie stało.

- Kiedy doszło do zdarzenia, przede wszystkim należy usunąć samochody z jedni, żeby nie spowodować kolejnej kolizji - poinformował sierżant Marek Skutnik, z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Powinniśmy włączyć światła awaryjne, a miejsce zdarzenia powinniśmy oznakować trójkątem ostrzegawczym..

Do kolizji możemy wezwać policję, aczkolwiek nie zawsze zachodzi taka potrzeba. Służby wzywamy wtedy, kiedy mamy wątpliwości z czyjej winy nastąpiła kolizja lub też mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące trzeźwości drugiego kierowcy, jego dokumenty nie wyglądają wiarygodnie,kierowcy nie są zgodni co do przebiegu zdarzeń lub sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia.

Jeżeli kierowcy dojdą do porozumienia, to mogą wspólnie udokumentować przebieg zdarzeń na oświadczeniu sprawcy kolizji. W takim oświadczeniu powinny znaleźć się dane osobowy poszkodowane i sprawcy kolizji, dane samochodu. Powinny być spisane okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia oraz ewentualne dane świadków kolizji. Na szkicach aut, należy zaznaczyć strzałkami, w których miejsce samochód został uszkodzony. Można także sporządzić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Takie oświadczenia można spisać ręcznie lub też wydrukować z internetu i wozić w aucie, żeby w razie kolizji mieć je zawsze przy sobie.

Możemy trafić na kierowcę, który ucieknie z miejsca zdarzenia. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

- Kiedy tak się stanie, należy zapamiętać numery rejestracyjne i możliwie jak najwięcej szczegółów, np. kolor i markę samochodu, w którą stronę odjechał, jak wyglądała osoba siedząca za kierownicą i ewentualny pasażer - poinformował sierżant Marek Skutnik.

Należy unikać sytuacji, gdy kierowca - sprawca chce zaproponować finansową ugodę, w postaci przeznaczenia konkretnej kwoty z własnej kieszeni na pokrycie szkód. Może zdarzyć się tak, że uszkodzenie jest poważniejsze i może wymagać większych nakładów finansowych niż te, które zostaną nam zaoferowane przez sprawcę zdarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna