Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwo nigeryjskie. Poszkodowana mieszkanka powiatu monieckiego

opr. ma
Ponad 20 tysięcy złotych straciła 40-letnia mieszkanka powiatu monieckiego, która padła ofiarą tak zwanego oszustwa nigeryjskiego. Kobieta w rozmowie z pokrzywdzoną twierdziła, że jest śmiertelnie chora i chce wręczyć jej darowiznę w kwocie 238 tysięcy euro.

Do monieckiej komendy zgłosiła się 40-latka, która poinformowała, że została oszukana. Kobieta opowiedziała policjantom, że pod koniec marca na internetowym komunikatorze napisała do niej kobieta, podająca się za umierającą mieszkankę Brukseli. Twierdziła, że chce wręczyć jej darowiznę w kwocie 238 tysięcy euro.

Pokrzywdzona uwierzyła w zmyśloną historię i zgodziła się przyjąć darowiznę. Wówczas z 40-latką przez komunikator zaczął kontaktować się mężczyzna podający się za prawnika „umierającej”. Z korespondencji fałszywego adwokata wynikało, że aby zdobyć darowiznę należy wykonać niezbędne opłaty celno-skarbowe, a także ponieść koszty wynajęcia prawnika. Aby wzbudzić większe zaufanie pokrzywdzonej, adwokat przesłał kobiecie zdjęcie dokumentu darowizny, który miała podpisać i wysłać jego zdjęcie za pośrednictwem komunikatora.

Kobieta wykonała wszystkie prośby prawnika i kilkakrotnie przelała pieniądze. Zniecierpliwiona procedurami w końcu uświadomiła sobie, że została oszukana. Darowizna okazała się fikcją. Prawdziwa jednak była utrata ponad 20 tysięcy złotych. Jak się okazało przelane pieniądze trafiły do Rzymu, a także do jednego z państw w Afryce Centralnej.

Oszustwo nigeryjskie lub nigeryjski szwindel
Inaczej - afrykański szwindel, z ang. Nigerian scam, 419 scam – od artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa proceder przestępczy – oszustwo, najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej, polegający na wciągnięciu (dawniej przypadkowej, obecnie coraz częściej typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej (często przesadnie wygórowanej – nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów amerykańskich) kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich (najczęściej Nigerii, choć obecnie może również chodzić o każdy inny kraj) - mającą na celu wyłudzenie pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna