Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto zawody przyszłości. Zobacz, jakie studia wybrać

Izabela Krzewska [email protected]
sxc.hu
Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników w ciągu najbliższych 3-5 lat będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem - wynika z najnowszego raportu firmy Work Service.

dr Edyta Jurczak-Pejko specjalista ds. rynku pracy

dr Edyta Jurczak-Pejko specjalista ds. rynku pracy

Moje zdziwienie budzi prognoza deficytu zawodów zw. z wychowaniem czy opieką. Do wykształcenia potomków roczników wyżu demograficznego wystarczy kadra już wykształcona, a zasilająca bezrobotnych. Sądzę, że ważniejsze będą zawody zw. ze wspieraniem kształcenia ustawicznego m.in. trenerzy, tutorzy, szkoleniowcy.

To cenna wskazówka dla tegorocznych maturzystów zastanawiających się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Na liście 15 branż, w których młodzi ludzie będą mieli duże szanse, aby znaleźć w przyszłości pracę, znalazły się: medycyna, prawo, ekonomia i energetyka. Trudno jednak znaleźć tu zawody związane z takimi kierunkami studiów, jak psychologia i zarządzaniem.

Mimo to zarządzanie wciąż jest bardzo popularne wśród maturzystów. - Na Uniwersytecie w Białymstoku w ubiegłym roku kandydatów na I rok (studiów stacjonarnych - przyp. red.) było 467, podczas gdy miejsc 120 - poinformowała Irena Wasiluk, kierownik działu dydaktyki i spraw studenckich. Na Politechnice Białostockiej proporcje układają się podobnie: 559 osób chciało studiować na tym kierunku, co oznacza ponad 3 osoby na jedno miejsce.

Sporym zainteresowaniem wśród kandydatów na uczelnie wyższą cieszy się też pedagogika. Na Uniwersytecie w Białymstoku chciało ją studiować w ub. roku 1068 osób, czyli 3,4 razy więcej niż uczelnia była w stanie przyjąć

- Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych - podsumowuje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA. - Już za pięć lat deficyt pracowników, wśród informatyków i programistów może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30 proc.

Trzecie miejsce w rankingu branż zajęła motoryzacja i nowoczesne technologie. Na kolejnym zaś uplasowała się branża energetyczna. Od przyszłego roku akademickiego kierunek ten pojawi się w ofercie Politechniki Białostockiej. Rekrutacja już się rozpoczęła.

- Program kształcenia realizowany będzie w ramach dwóch ścieżek dydaktycznych: "Odnawialne źródła i przetwarzanie energii elektrycznej" oraz "Maszyny i urządzenia energetyczne" - poinformował prof. Marian Roch Dubowski, Prodziekana ds. Nauki Wydziału Elektrycznego.

Kierunek energetyka już po raz trzeci znalazł się na liście tzw. kierunków zamawianych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna